Gdańsk. „Tylko Bóg może nas wybawić” – pod tym hasłem, pochodzącym z przemówienia Benedykta XVI w obozie w Auschwitz, 17 stycznia w Polsce po raz dziesiąty obchodzony był Dzień Judaizmu w Kościele katolickim.
Centralne uroczystości odbyły się w Trójmieście. Przez cały dzień odbywały się różne imprezy, podczas których zaprezentowano judaistyczną tradycję i kulturę. Wystawa starodruków, spotkania młodych chrześcijan i wyznawców judaizmu, debaty o roli wiary w pracy naukowej i życiu publicznym, debata teologa i rabina oraz wspólna modlitwa stały się okazją do odkrywania dróg porozumienia między przedstawicielami chrześcijan i żydów.
Na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku razem modlili się za przodków Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i abp Tadeusz Gocłowski. W kościele św. Jana modlitwę za wiarę i wspólne zrozumienie poprowadzili rabin Maciej Pawlak i bp Mieczysław Cisło. Przesłanie do uczestników wspólnej modlitwy wygłosił metropolita poznański i promotor Dnia Judaizmu abp Stanisław Gądecki.
Odczytano też tekst Deklaracji Młodych, przygotowanej przez młodych gdańszczan – katolików i żydów. To apel do sumień, wizja przyszłości i wspólnego życia chrześcijan i żydów, oparta na wspólnych korzeniach – mówią o swoim dokumencie autorzy.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce