6 grudnia. Benedykt XVI mianuje 67-letniego Stanisława Wielgusa, dotychczasowego biskupa płockiego, nowym metropolitą warszawskim. Arcybiskup nominat zapowiada, że jego ingres do warszawskiej archikatedry odbędzie się 7 stycznia 2007 r.
19 grudnia. „Gazeta Polska” zapowiada, że opublikuje artykuł ujawniający szczegóły współpracy bp. Wielgusa z SB. Biskup odrzuca zarzuty i zdecydowanie zaprzecza, że kiedykolwiek podjął jakąkolwiek współpracę z komunistyczną bezpieką. Przyznaje, że rozmawiał z funkcjonariuszami SB, którzy usiłowali nakłonić go do współpracy, ale nigdy jej nie podjął. „Gdy jechałem do Niemiec na stypendium naukowe, to musiałem napisać dokładnie, co będę robić w tym kraju i z jakich materiałów archiwalnych, jako historyk, pragnę tam skorzystać. Napisałem więc w jakich bibliotekach będę pracować i z jakich rękopisów będę korzystać. Podpisałem też oświadczenie – bo taki był wymóg – że nie będę podejmować żadnych działań przeciwko Polsce Ludowej” – wyjaśnia. „Nie wiem, co zostało zapisane przez funkcjonariuszy z SB i tych akt nie sprawdzałem” – dodaje. Kuria w Płocku wydaje oświadczenie, w którym odrzuca oskarżenia wobec arcybiskupa.
20 grudnia. Sekretarz Episkopatu bp Piotr Libera deklaruje, że Kościelna Komisja Historyczna zbada dokumenty dotyczące abp. Wielgusa, zgromadzone przez IPN, jeśli arcybiskup wyrazi na to zgodę.
Solidarność z abp. Wielgusem wyrażają w oświadczeniach Senat KUL i Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.
23 grudnia. Biskupi i kapłani diecezji warszawsko-praskiej wydają odezwę, w której bronią abp. Wielgusa i krytykują media, oskarżając je o atakowanie Kościoła.
24 grudnia. Solidarność z nowym metropolitą warszawskim deklarują księża archidiecezji warszawskiej.
29 grudnia. Abp Wielgus zwraca się do wiernych, duchowieństwa i osób konsekrowanych archidiecezji warszawskiej w specjalnym liście, przeznaczonym do odczytania w kościołach archidiecezji podczas wszystkich Mszy św. w dniu ingresu 7 stycznia. „Rolą Kościoła jest wzywać ludzi do modlitwy i przestrzegać ich przed nienawiścią, zemstą, oszczerstwami i pomówieniami rujnującymi życie atakowanych osób” – pisze w nim.
30 grudnia. Abp Wielgus zapowiada, że zwróci się do Kościelnej Komisji Historycznej z prośbą o zbadanie dokumentów na jego temat znajdujących się w IPN.
31 grudnia. Abp Wielgus żegna się z diecezją płocką, którą przez 7 lat kierował jako ordynariusz.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.