Warszawa. 16 grudnia na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta sesja z okazji 25. rocznicy powstania Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.
W konferencji uczestniczyli m.in. członkowie Komitetu, którzy sporządzone w czasie jego działalności dokumenty przekazali do Archiwum Akt Nowych. To ponad 20 metrów bieżących dokumentów, które stanowią bezcenne źródło wiedzy o stanie wojennym i latach następnych.
Zawierają m.in. kartotekę osób represjonowanych, wspomnienia i relacje świadków, a także informacje o 93 osobach zamordowanych w czasie stanu wojennego. W dokumentach opisane są represje, jakie były stosowane w okresie stanu wojennego wobec osób internowanych.
Dokumenty zawierają też informacje z więzień o nieludzkich warunkach, w jakich przetrzymywano kobiety; opisane są słynne „ścieżki zdrowia”. Przez 22 lata archiwum przechowywał ks. prałat Józef Maj, członek Komitetu Prymasowskiego, w piwnicach warszawskiej parafii pw. św. Katarzyny, gdzie był proboszczem.
Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Po-zbawionym Wolności i ich Rodzinom powołał Prymas Polski kard. Glemp 17 grudnia 1981 r., cztery dni po wybuchu stanu wojennego. Organizował on m.in. bezpośrednią pomoc materialną i duchową internowanym, pomoc w znalezieniu pracy czy wyjazdy wakacyjne dla ich dzieci. Przewodniczącym został bp Władysław Miziołek. W skład Komitetu weszli ks. Bronisław Dembowski, ks. Józef Maj i nieżyjący już o. Tadeusz Sitko, redemptorysta.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce