To niecała prawda

Sądzę, że niedobrze się stało, iż opinia publiczna w taki sposób dowiedziała się o całej historii. Wyrwana z kontekstu całego życia informacja o powiązaniach z SB, choć prawdziwa, z pewnością utrudni sprawiedliwą i obiektywną ocenę wielu lat pracy obu kapłanów.

Nie zamierzam bagatelizować tej sprawy, gdyż znam część dokumentacji jej dotyczącej. Pozyskiwane od obu księży informacje miały istotne znaczenie operacyjne. Były też wykorzystywane przez SB w działaniach przeciwko lokalnemu Kościołowi oraz innym osobom duchownym i świeckim.

Jako autor „Wygnania”, książki o losach diecezji katowickiej w czasach stalinowskich, nie mogę w takim momencie nie napisać o mądrości i rozwadze ks. Raka w tamtym trudnym czasie. Nie uległ wówczas naciskom bezpieki. Był jednym z najważniejszych łączników między wygnanymi z Katowic biskupami, duchowieństwem śląskim a prymasem Wyszyńskim. Jako wieloletni wykładowca KUL był postacią znaną w całym kraju. Kształcił i formował bardzo wielu księży i teologów świeckich. Był także wybitnym naukowcem oraz autorem znanych i popularnych pieśni religijnych.

Nie mogę też zapomnieć zasług ks. Benedykta Woźnicy, kapłana społecznika, który od sierpnia 1980 r., na polecenie bp. Herberta Bednorza, utrzymywał kontakt z działaczami „Solidarności”. Pomagał im także w czasie stanu wojennego, działając w Biskupim Komitecie Pomocy Uwięzionym i Internowanym. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie publikacja omawiająca wszystkie uwarunkowania, nie tylko tej sprawy. Jak również przedstawiająca szerszy ich kontekst, nie tylko na podstawie dokumentów z archiwum IPN.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce - komentarz Andrzej Grajewski