Warszawa. Pod koniec października warszawski Klub Inteligencji Katolickiej świętował 50-lecie.
„Powołując do życia KIK, inteligencja zanurzona w wierze zaangażowała się w budzenie ówczesnego polskiego społeczeństwa” – mówił o historii Klubu kard. Józef Glemp 29 października podczas Mszy św. z okazji jubileuszu środowiska.
Założyciele oraz kolejne pokolenia Klubu spotkali się na jubileuszowej sesji, wernisażu wystawy poświęconej 50-leciu, poświęceniu nowej siedziby, a także na uroczystości przyznania pierwszej statuetki „Pontifici” („Budowniczemu mostów”), którą Klub uhonorował prof. Andrzeja Zolla. W PRL warszawski KIK był jednym z nielicznych miejsc spotkań i wymiany myśli ludzi o różnych poglądach.
Był zaangażowany w rozwój ekumenii, obronę praw człowieka, w powstawanie i rozwój demokratycznej opozycji, pomoc internowanym, w przywracanie wolności i demokracji w 1989 r., a także w proces integracji europejskiej. Teraz ma kilka tysięcy członków. Formuje w duchu katolickim, współdziała z wieloma instytucjami kościelnymi, wychowuje młodzież i dzieci, kształtuje wychowawców, wspiera rodziny, prowadzi katolickie szkoły, uczestniczy w Międzynarodowym Ruchu Intelektualistów „Pax Romana”, pomaga katolikom na Wschodzie, ubogim w Polsce i za granicą, a także ośrodkom demokratycznym na Białorusi.
W 50. rocznicę istnienia warszwskiego KIK-u uroczyście poświęcono i otwarto nową siedzibę Klubu. Miesci się ona przy ul. Freta 20/24a
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce