Stowarzyszenia kościelne. 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży obchodzili swoje patronalne święto.
Z tej okazji 19 listopada odbył się I Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Zorgani-zowano go w 10. rocznicę istnienia AK w archidiecezji warszawskiej. Wykłady i dyskusje poprzedziła Msza św. w bazylice św. Jana Chrzciciela, pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa.
Następnego dnia asystent kościelny AK, biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski Mariusz Leszczyński, odprawił w kościele Świętego Krzyża w Warszawie Mszę św., która była transmitowana przez radio. W Krakowie uroczystości rozpoczęło bicie dzwonu Zygmunta. W katedrze na Wawelu członkowie AK i KSM modlili się o beatyfikację Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Dziwisz.
Historia AK i KSM sięga początków lat 30. XX wieku. AK została powołana przez Episkopat Polski w 1930 r., Działalność AK została zawieszona po II wojnie. Po kilkudziesięcioletniej przerwie, w 1993 r. czasie wizyty biskupów polskich ad limina Jan Paweł II zaproponował, by odrodzić Akcję Katolicką.
W 1996 r. Prymas Polski powołał ogólnopolską Akcję Katolicką z siedzibą w Warszawie. Pierwszym asystentem kościelnym został bp Piotr Jarecki. Obecnie w Polsce Akcja liczy ok. 30 tys. członków.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce