LICHEŃ. Największa polska świątynia, zbudowana w Licheniu k. Konina, otrzymała 2 lipca tytuł bazyliki mniejszej. Odtąd dzień ten obchodzony będzie jako uroczystość Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. W uroczystej Sumie odpustowej, której przewodniczył metropolita warmiński abp Edmund Piszcz, licznie uczestniczyli polscy biskupi.
Biskup łowicki Andrzej Dziuba zwrócił w homilii uwagę, że nadanie świątyni tytułu bazyliki mniejszej oznacza, iż tym samym weszła ona do grona tak wyjątkowych kościołów, jak np. kolegiata w Kruszwicy, prymasowska bazylika w Gnieźnie czy katedra we Fromborku.
Licheńskie sanktuarium biskup nazwał „Maryjną Kaną rozdawnictwa cudów i łask”. Pielgrzymom przypomniał, że obecność w tak wyjątkowym miejscu stawia przed nimi zadanie dawania świadectwa wiary, nadziei i miłości.
Licheńska bazylika (na zdjęciu) została zbudowana wyłącznie z dobrowolnych datków wiernych. Jej budowę rozpoczęto w 1994 roku. 12 czerwca 2005 r. biskupi zgromadzeni na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski poświęcili ten kościół. Licheńska bazylika to największy kościół w Polsce, ósmy pod względem wielkości w Europie i dwunasty w świecie.
Świątynia licheńska jest 101 bazyliką mniejszą w Polsce i drugą w diecezji włocławskiej. Tytuł taki nosi jeszcze katedra we Włocławku.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce