Kard. Ratzinger odpowiada za tuszowanie przypadków pedofilii wśród księży. Takie oskarżenie zawiera wyemitowany przez telewizję BBC film dokumentalny pod intrygującym tytułem: „Przestępstwa seksualne i Watykan”.
Oskarżony o pedofilię ksiądz swobodnie opowiada, w jaki sposób uwiódł kilkuletnią dziewczynkę. Gdy bez cienia wstydu kończy swoją opowieść, na ekranie pojawia się Benedykt XVI. Nowo wybrany papież wchodzi na balkon Bazyliki św. Piotra, by pozdrowić tłum wiwatujących na jego cześć wiernych.
To on odpowiada za krzywdę Sally, dziewczynki, o której przed chwilą opowiadał ksiądz pedofil, i innych krzywdzonych przez duchownych dzieci – twierdzi autor programu Colm O’Gorman. Jako 14-letni chłopiec sam był molestowany przez księży w Irlandii. Dziś kieruje organizacją charytatywną, pomagającą dzieciom w podobnej sytuacji, i oskarża hierarchów katolickich o ukrywanie przypadków pedofilii wśród duchownych oraz tuszowanie ujawnionych skandali.
Głównym oskarżonym w programie BBC jest obecny Papież. To on, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, miał – zdaniem autora filmu – dbać o przestrzeganie przez biskupów diecezjalnych wydanej w marcu 1962 roku tajnej instrukcji „Crimen Sollicitationis”. Dokument ten – według interpretacji O’Gormana – nakazywał pod groźbą ekskomuniki milczenie krzywdzonym przez księży dzieciom oraz osobom badającym zarzuty wobec duchownych, a biskupowi sugerował przeniesienie księdza pedofila do innej parafii.
Mało tego – twierdzi O’Gorman – po ujawnieniu w Irlandii i USA przypadków pedofilii wśród księży w 2002 roku Stolica Apostolska nie zaniechała działań, których efektem było tolerowanie podobnych nadużyć, i zamiast stanąć wyraźnie po stronie ofiar, ukrywała ich krzywdę. I za to odpowiedzialny jest Papież, ponieważ to kierowana przez niego Kongregacja Nauki Wiary nakazała, by ujawnione przypadki pedofilii wśród księży odsyłać do Watykanu. By je zatuszować – dodaje O’Gorman.
Tajemnicza instrukcja bez tajemnic
Przedstawiona jako narzędzie tuszowania seksualnych nadużyć księży instrukcja „Crimen Sollicitationis” dotyczy sakramentu pokuty i tajemnicy spowiedzi. W jednym z punktów jest w niej mowa o wykorzystywaniu nieletnich jako o zbrodni, która w prawie kanonicznym nie ulega przedawnieniu. Nie może być jednak traktowana jako wykładnia postępowania wobec kapłanów dopuszczających się nadużyć seksualnych. W programie BBC o tym nie wspomniano. Autor filmu nie wiedział też, że instrukcja już dawno przestała obowiązywać. Dokument ten stracił moc prawną na początku lat 80., kiedy wydany został nowy Kodeks Prawa Kanonicznego – wyjaśniał w 2003 roku abp Julián Herranz, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Beata Zajączkowska, Wiesław Dąbrowska-Macura