Archeolodzy dookoła świata

W ciągu ostatnich miesięcy polscy archeolodzy pracujący w różnych częściach świata udowodnili, że są specjalistami najwyższej klasy.

W maju 2010 r. (choć odkrycia dokonano w 2008 r.) ogłoszono, że w jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego znaleźli zęby trzonowe neandertalczyków. To pierwsze szczątki tych hominidów w Polsce. Neandertalczycy żyli w okresie 400 tys.–25 tys. lat temu. Od dzisiejszych ludzi różnili się krępą budową ciała i większą czaszką. Ogłoszenie odkrycia należy do najistotniejszych wydarzeń polskiej archeologii ostatnich lat.

Zaraz obok innego wydarzenia – znalezienia w katedrze we Fromborku szczątków, które najprawdopodobniej należały do Mikołaja Kopernika. Świadczyć mają o tym dwa fakty. Zrekonstruowana na podstawie znalezionej czaszki twarz jest podobna do zachowanych portretów astronoma. W 2008 r. w księdze, której używał Kopernik, znaleziono pojedyncze włosy, których analiza genetyczna wykazała, że należały do osoby, której doczesne szczątki znaleziono we Fromborku. 22 maja br. w bazylice katedralnej we Fromborku odbyła się ponowna ceremonia pogrzebowa Mikołaja Kopernika.

Europa
Niecały miesiąc po odkryciu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej inna grupa polskich archeologów, z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w Risan, niewielkim miasteczku leżącym w Czarnogórze, nad brzegiem Adriatyku odkryła dzban pełen złotych, srebrnych i brązowych monet. Było ich w sumie 5 tys. i ważyły 15 kg. Po raz pierwszy zlokalizowano tak dużo monet różnych serii, wcześniej nieznanych numizmatykom. Znalezisko ma około 2200 lat. Niektóre monety – jak się wydaje – były bite przez króla Ballaiosa, który zmarł około 170 lat p.n.e. Naukowcy natknęli się na skarb pod podłogą niewielkiego domostwa z III w. p.n.e., które badali. Wiele ze znalezionych w dzbanie monet jest ze sobą zlepionych, wymagają profesjonalnej renowacji.

Zakończone zostały badania jedynego w całości odsłoniętego antycznego szpitala legionistów rzymskich, który znajduje się w bułgarskim mieście Novae. Te wykopaliska prowadzi grupa pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka z Instytutu Archeologii UW. Dzięki „analizie funkcjonalnej” całego kompleksu znacząco poszerzono wiedzę na temat genezy, architektury i wyposażenia szpitali legionowych. Przy okazji udało się zrekonstruować sposób zaopatrzenia legionów, dietę legionistów, a nawet niektóre procedury medyczne, jakie w szpitalu były stosowane.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jan Cichy, dziennikarz naukowy