Sztuczna krew z embrionów

W Szkocji naukowcy rozpoczynają prace nad stworzeniem uniwersalnej krwi. "Dawcami" mają być ludzkie embriony.

Grupa krwi, która występuje bodaj najrzadziej na świecie, jest równocześnie najbardziej uniwersalna. 0 Rh– ma zaledwie kilka procent populacji. Z drugiej strony przetoczenie jej – o ile nie zawiera patogenów chorobotwórczych – jest całkowicie bezpieczne. W zasadzie w bankach krwi mogłaby być zmagazynowana tylko grupa 0 Rh–. Jest uniwersalna i bez ryzyka odrzucenia można ją przetoczyć każdemu. Taka krew to marzenie lekarzy, szczególnie tych, którzy ratują życie zagrożone jakimś nagłym zdarzeniem, np. w czasie wypadku. Wtedy nie ma czasu na badania, nie ma czasu na szukanie w dokumentach. Zwykle nie ma też możliwości, by zapytać o grupę krwi poszkodowanego. Krew trzeba przetoczyć szybko, bo inaczej pacjent umrze. Już za trzy lata może ruszyć produkcja uniwersalnej krwi z komórek macierzystych pobranych z ludzkich embrionów.

Wytwarzanie krwi…
Najpierw metodą in vitro będą tworzone ludzkie embriony. Gdy będą miały od 6 do 8 dni, pobierane będą z nich komórki macierzyste, które następnie będą umieszczane w specjalnie spreparowanej odżywce. To tutaj będzie dochodziło do specjalizacji, w czasie której z komórek macierzystych powstaną przenoszące w organizmie tlen czerwone krwinki. Ludzkie zarodki będą tak dobierane, by powstała z nich uniwersalna krew 0Rh–. – Krew uzyskana w ten sposób nie będzie odrzucana przez pacjentów, będzie wolna od wirusów i będzie mogła być wytwarzana w dowolnych ilościach – powiedział serwisowi BBC kierownik projektu prof. Marc Turner z Uniwersytetu w Edynburgu. Próby będą trwały przez następne trzy lata. Po kolejnych dwóch sztuczna krew z embrionów może trafić do szpitali.

… zabijanie embrionów
Kłopot polega na tym, że pobieranie z 6-dniowych embrionów komórek macierzystych oznacza ich śmierć. Choć w Europie – przynajmniej oficjalnie – nikt nie sprawdzał, czy komórki macierzyste będą potrafiły różnicować się do komórek krwi, w USA działają już prywatne firmy, które potrafią to robić. Embrionalne komórki macierzyste pod wpływem bodźców zewnętrznych mogą się specjalizować do w zasadzie każdej żywej komórki organizmu. To różnicowanie nie przebiega jednak bez komplikacji. Często zamiast oczekiwanej tkanki powstaje nowotwór.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek