Zaczyna się pasyjny okres Wielkiego Postu. Od dziś krzyże w kościołach są zasłonięte. Tak pozostanie aż do liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.
„Zasłaniamy krucyfiksy po to, by odkryć na nowo tajemnicę przejścia ze śmierci do życia w dniach Triduum Paschalnego” – wyjaśnia ks. Tomasz Jaklewicz (str. 16). Także liturgia coraz intensywniej przygotowuje nas do przeżywania tajemnicy naszego zbawienia, które dokonało się przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nieprzypadkowo właśnie w V niedzielę Wielkiego Postu dołączyliśmy do „Gościa” płytę z hymnami śpiewanymi w czasie Triduum Paschalnego.
Wykonują je bracia dominikanie i ćwicząca z nimi przez cały Wielki Post schola, złożona z ludzi świeckich (o przygotowaniach do Triduum paschalnego u dominikanów pisze Marcin Jakimowicz – str. 24 –25). Te śpiewy pomagają przygotować się do udziału w najbardziej niezwykłej liturgii w roku. Wprowadzają w atmosferę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Prowadzą do Ogrodu Oliwnego, gdzie Jezus w samotności toczył najważniejszą walkę w swoim życiu. Wiodą pod krzyż, gdzie tylko Matka, Jan i kilka kobiet... I pełna bólu skarga: Boże, czemuś mnie opuścił... Śpiewy staną się doskonałym uzupełnieniem wielkopostnego cyklu „Krzyż na drogę”, w którym tym razem, wpatrując się w osamotnienie Ukrzyżowanego, szukamy światła dla naszej samotności (str. 16–17). I zaprowadzą do pustego grobu, byśmy zobaczyli, że z „tej śmierci życie tryska”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Wiesława Dąbrowska-Macura, sekretarz redakcji