Niebezpieczny atom?

Siła przyzwyczajenia jest ogromna. Przejawia się ona w ocenie wielu zjawisk społecznych. W tym numerze sporo piszemy m.in. o planach wybudowania w Polsce pierwszej elektrowni atomowej (str. 16–21) oraz prezentujemy projekty uregulowania problemu zapłodnienia in vitro – panów Gowina i Piechy oraz Komitetu Contra in Vitro.

Gdyby sprawdzić, która sprawa wywołuje większy sprzeciw, a nawet zgrozę, to – daję głowę – energetyka atomowa znalazłaby się na pierwszym miejscu. Dlaczego? Bo tak działa siła przyzwyczajenia. Historia kilkudziesięciu ostatnich lat, począwszy od Hiroszimy przez zagrożenie bronią jądrową w okresie zimnej wojny aż po Czarnobyl, zbudowała przekonanie o niszczycielskiej sile energii jądrowej.

Oczywiście, nie należy jej zaprzeczać, energia atomowa może być niebezpieczna. Ale jednocześnie warto wiedzieć, że Francja posiada ponad 50 elektrowni jądrowych, z których czerpie około 80 proc. energii. Poważna awaria nigdy tam się nie zdarzyła. A jakie skojarzenia budzi metoda in vitro? Często są to uśmiechnięte, zdrowe dzieci i szczęśliwi rodzice.

Natomiast bardzo słabo do wyobraźni trafia obraz 50–60 tysięcy zamrożonych zarodków. To budzi grozę tylko u niewielu. Efektem stereotypowego myślenia jest silny opór społeczny przed energetyką jądrową, a duże przyzwolenie na stosowanie metody in vitro.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny