Co ty wiesz o Katyniu?

Katyń. W szkole podstawowej nie usłyszałam o nim ani słowa. Zbrodni katyńskiej nie było także w programie nauczania historii w liceum. Kiedy budziła się wolna Polska, prawdę o Katyniu usłyszałam w domu, opowiedzianą ściszonym głosem przez mamę.

Bez wielu szczegółów, które dopiero niedawno ujrzały światło dzienne. Bo – jak pisze Franciszek Kucharczak (str. 16–20) – w PRL słowo „Katyń” znikło z oficjalnego obiegu. Prawdy o Katyniu nasłuchiwali ludzie z zagłuszanego Radia Wolna Europa. Za Katyń niejeden poszedł siedzieć i niejeden raz ludzie obrywali milicyjnymi pałami. Jeszcze 18 lat temu poznawanie prawdy o katyńskiej zbrodni i mówienie o niej wymagało wielkiej odwagi.

Te czasy minęły. Wiele już o Katyniu napisano, a teraz na ekrany kin wchodzi film fabularny, zrealizowany przez syna polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, Andrzeja Wajdę. Można zapytać, dlaczego tak późno? „Nie miałem wsparcia w żadnym z utworów literackich. Nie ma przecież powieści o Katyniu” – odpowiada Andrzej Wajda (str.17–18).

Kiedy męczą partyjne spory rozgrywające się przed telewizyjnymi kamerami, a informacje o nieuczciwych politykach wywołują zawstydzenie, warto uciec do historii. By poczuć dumę, bo wspomnienie katyńskiej zbrodni przywołuje bolesną, ale też bohaterską kartę polskich dziejów. Nawet sowieccy oprawcy z podziwem przyznawali po latach, że w Katyniu polscy oficerowie umierali z godnością

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wiesława Dąbrowska-Macura, sekretarz redakcji