Rozmowa na kamienie

Jak rozmawiać z kimś, kto zamiast języka do wymiany myśli używa kamieni? Na uniwersytecie w Ratyzbonie Benedykt XVI mówił o islamie.

W odpowiedzi ze świata muzułmańskiego posypały się kamienie, spłonęły chrześcijańskie kościoły, a nawet zginęli ludzie. W Mogadiszu nieznani sprawcy zastrzelili włoską zakonnicę. Jeżeli już w tych ostatnich dniach strona muzułmańska zamiast kamieni używała języka, to często były to słowa raniące bardziej niż kamienie.
– Ktokolwiek obraża proroka Mahometa, powinien zginąć z ręki najbliżej stojącego muzułmanina – powiedział szejk Abubakar Hassan Malin. Jak z takimi ludźmi rozmawiać? A rozmawiać trzeba. Przecież kamieniami, jak oni, rzucać nie będziemy.

Trzeba rozmawiać nie tylko dlatego, że dziesiątki milionów muzułmanów żyją w Europie. Nie tylko dlatego, że muzułmańskie kraje mogą stanowić realne zagrożenie dla pokoju na świecie, ale przede wszystkim dlatego, że muzułmanie są tak samo dziećmi jednego Boga jak wszyscy inni. Tym między innymi chrześcijaństwo różni się od islamu, że dla chrześcijanina każdy człowiek jest tak samo ważny.

Jak trafić z tą prawdą do muzułmanów? Podobno muzułmanie szanują tylko silnych. Słaby się nie liczy. Słabym się pogardza. Kto ustępuje, ten nie może liczyć na szacunek. Tak jest w handlu, gdzie zawsze trzeba się targować. Ale tak jest też z wiarą.

Europejczyk, który wiarę sprzedał za miskę soczewicy, u muzułmanina – w najlepszym wypadku – wzbudzi litość. Na szacunek może liczyć dopiero wtedy, gdy nie będzie pogardzał Bogiem.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny