Zapraszam do lektury nowego numeru Gościa

W poczytnej książce sensacyjnej „Kod Leonarda da Vinci” pojawia się wiele czarnych charakterów. Niektórych z nich autor uczynił członkami Opus Dei. Wielu czytelników, nawet katolików, daje się na to nabrać. Nawet jeśli nie wierzą w wyssane z palca zarzuty o zbrodniach, uważają Opus Dei za podejrzaną, tajną organizację.

Jak to możliwe, że wokół działającej legalnie kościelnej wspólnoty powstały tak negatywne stereotypy? Odpowiedź na to pytanie tkwi w przesądach otaczających najnowszą historię Hiszpanii, gdzie Opus Dei powstało.

W latach sześćdziesiątych wśród polityków i menedżerów uzdrawiających gospodarkę tego kraju znalazło się kilku członków Opus Dei. W zaniepokojonych hiszpańskim „cudem gospodarczym” krajach komunistycznych natychmiast propaganda zaczęła głosić, że Opus Dei to tajna mafia na usługach generała Franco. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że w Hiszpanii frankistowskiej nie istniały legalne partie polityczne.

Na szczytach władzy walczyły więc o wpływy rozmaite koterie i kliki, powiązane z poszczególnymi politykami. Łatwo było więc uwierzyć, że Opus Dei jest też taką koterią, choć badania historyków tego nie potwierdzają. A jaka jest prawda o Opus Dei? Zachęcam do przeczytania artykułu ks. Artura Stopki, na stronach 18–21.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa, sekretarz redakcji