Wiele jest sposobów, by sensownie przeżyć Wielki Post. Jedni podejmują specjalny post, inni rezygnują z ulubionych zajęć, jeszcze inni angażują się w akcje charytatywne lub uczestniczą w rekolekcjach.
A wszystko po to, aby w wielkanocny poranek przeżyć autentyczną radość ze spotkania ze zmartwychwstałym Chrystusem.
Znany rekolekcjonista, dominikanin ojciec Jan Góra, na początku każdych prowadzonych przez siebie rekolekcji zachęca uczestników, aby poszli do spowiedzi. Bo nie ma prawdziwego nawrócenia bez sakramentu pokuty i pojednania – twierdzi.
W Wielkim Poście pragniemy zaprosić Was, drodzy Czytelnicy, do przeżycia tego czasu pokuty i nawrócenia z „Gościem”. Chcemy zwrócić Waszą uwagę na sakrament pokuty, by Wielki Post nie kojarzył się tylko z zakazem uczestniczenia w hucznych zabawach, fioletowym kolorem szat liturgicznych, nastrojem powagi, a nawet smutku w ogołoconym z kwiatów kościele („Dobre warunki do nawrócenia”, str. 14).
By stał się czasem prawdziwego nawrócenia przez pojednanie się z Bogiem i pokutę. Zachęcamy więc do podjęcia walki z grzechem. Dlatego w kolejnych wielkopostnych numerach będziemy przybliżać znaczenie pięciu warunków dobrej spowiedzi. Zaczynamy od rachunku sumienia.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Wiesława Dąbrowska-Macura, sekretarz redakcji