Zło, które niszczyło Kościół 

"Biada światu z powodu zgorszeń…" – pisał  w liście do biskupów USA w 1993 papież Jan Paweł II. 

Zdaniem meksykańskiej dziennikarki i korespondentki Valentiny Alazraki, która od ponad 40 lat śledzi wydarzenia rozgrywające się w Watykanie, nuncjusz stolicy apostolskiej Giuseppe Bertello został nagle odwołany z Meksyku, kiedy wysłał do Watykanu listy informujące o pedofilskich przestępstwach ks. Maciela, założyciela Legionistów Chrystusa. George Weigel, biograf Jana Pawła II, nie ma wątpliwości, że papież nie wiedział  o wszystkim, co działo się w tych sprawach, bo „informacje nie były mu przekazywane. Wykształceni psychologowie zapewniali biskupów, że tych ludzi można wyleczyć. Wiara w te słowa była błędem…”

Alazraki, Weigel, dziennikarz John Allen i kilka ważnych osobistości watykańskiej hierarchii w sposób szczery i bez niedomówień odpowiadają na pytania Pauliny Guzik, realizatorki dokumentu „Szklany dom”, który po emisji w TVP można obejrzeć obecnie na portalu vod.tvp.pl. Zło, a słowo to często pada w wielkanocnych rozważaniach Drogi Krzyżowej w Koloseum, przygotowanych na prośbę Jana Pawła II przez kardynała Ratzingera, a których fragmenty słyszymy w filmie, zaległo się na różnych szczeblach kościelnej hierarchii.

Film stanowi odpowiedź na wysuwane przez różne środowiska zarzuty, że papież nie podejmował działań, by ukrócić potworne zbrodnie jakimi było molestowanie nieletnich przez kapłanów. Przedstawia szereg działań inicjowanych przez papieża w celu zwalczenia tego haniebnego procederu. Z pewnością jedną z najważniejszych decyzji jakie podjął w tej sprawie było mianowanie kardynała Ratzinegra prefektem Kongregacji Nauki Wiary. 

„To  był przełom. Wcześniej myślenie było jednokierunkowe. Trzeba uniknąć skandalu i zgorszenia wiernych. Ratzinger powiedział nie, jeśli nie ukarzesz, skandal będzie większy”. – mówi w filmie biskup Juan Ignacjo Arieta, sekretarz Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych. Film przedstawia kolejne decyzje papieża i dokumenty, które miały rozpocząć drogę do oczyszczenia.  „Biada światu z powodu zgorszeń…” – pisał m.in. w liście do biskupów USA w 1993. Droga ta była trudna. Nie radziły sobie z nią lokalni biskupi, dlatego potrzebna była centralizacja decyzji.  Rozmówcy Pauliny Guzik  nie mają wątpliwości, że to od  Jana Pawła II zaczęło się oczyszczanie Kościoła z przestępców  seksualnych.

Rozmówcy realizatorki filmu wyjaśniają też jak mogło dojść do tego, że pedofile w sutannach mogli przez długie lata kontynuować bezkarnie swoją działalność, szczegółowo omawiając przypadki  ks. Maciela i kardynała McCarricka. 


Szklany dom, reż. Paulina Guzik, vod.tvp.pl

 
 


 

« 1 »

Edward Kabiesz