Niemiecka firma Siemens wychodzi z Rosji po 170 latach

"Dołączamy do społeczności międzynarodowej w jej potępieniu wojny w Ukrainie i skupiamy się na wspieraniu naszych [pracowników] oraz dostarczaniu pomocy humanitarnej naszym współpracownikom i mieszkańcom Ukrainy".

Niemiecki międzynarodowy koncern Siemens wycofa się z Rosji z powodu wojny w Ukrainie - poinformowała firma w środę, jako przyczynę decyzji wskazując dodatkowe koszty i straty, które poniosła w części swojego biznesu odpowiedzialnej za produkcję taboru kolejowego.

 

Na swojej stronie internetowej Siemens podał, że "firma rozpoczęła postępowanie uporządkowanej likwidacji wszelkiej swojej działalności przemysłowej" na rynku rosyjskim. Koncern zaznaczył, że proces wycofania się z Rosji przeprowadzony zostanie zgodnie z wymaganiami regulacyjnymi oraz międzynarodowymi sankcjami.

"Dołączamy do społeczności międzynarodowej w jej potępieniu wojny w Ukrainie i skupiamy się na wspieraniu naszych [pracowników] oraz dostarczaniu pomocy humanitarnej naszym współpracownikom i mieszkańcom Ukrainy" - napisał koncern w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym w środę.

SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco

Przedstawiciele spółki podkreślili, że Siemens był jedną z pierwszych firm, które wstrzymały dostawy do Rosji i rozpoczynanie tam nowych przedsięwzięć. Dodali, że jednocześnie koncern zadbał o bezpieczeństwo 3000 zatrudnionych w Rosji osób - odnotowała agencja Reutera.

Początki przedsiębiorstwa sięgają połowy XIX wieku, gdy niemiecki wynalazca i inżynier Werner von Siemens, utworzył w Berlinie, 12 października 1847 przedsiębiorstwo Siemens&Halske. W 1848 r. Siemens & Halske zbudowała pierwszą, długości 500 km, długodystansową linię telegraficzną między Berlinem a Frankfurtem nad Menem. W 1850 r, młodszy brat założyciela, Carl Wilhelm von Siemens (Sir William Siemens), otworzył przedstawicielstwo w Londynie, a w 1855 kolejny brat Wilhelma Siemensa – Carl Heinrich von Siemens otworzył przedstawicielstwo w Sankt Petersburgu. Związane to było z zamówieniami rosyjskimi na linie telegraficzne o dużym zasięgu.

Pod koniec 2021 roku Siemens podpisał z rosyjskimi kolejami kontrakt na prace rozwojowe nad pociągiem wysokich prędkości, który miał być używany na linii między Moskwą i Sankt Petersburgiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..