Human Rights Watch poinformowała o zbiorowej egzekucji 300 cywilów przez malijskich żołnierzy, wspieranych przez zagranicznych najemników, wg świadków identyfikowanych jako Rosjanie.
Do wydarzeń doszło między
Śledztwo Human Rights Watch ujawniło, że w ciągu kilku dni, siły armii malijskiej i zagraniczni bojownicy – zidentyfikowani przez kilka źródeł HRW jako Rosjanie - dokonali egzekucji kilkuset osób schwytanych w Moura.
Same władze malijskie twierdzą, że „zneutralizowały” 203 dżihadystów i aresztowały kolejnych 51. ONZ od ponad tygodnia żąda dostępu do rejonu w celu przeprowadzenia dochodzenia w ramach mandatu Rady Bezpieczeństwa.
Przedstawiciele Human Rights Watch rozmawiali z 27 osobami posiadającymi wiedzę na temat zabójstw, z obszaru Moura. To miasto liczące około 10 000 mieszkańców, położone w obszarze administracyjnym Djenné w środkowym Mali. Od 2015 r. jest epicentrum przemocy, nadużyć i przesiedleń związanych z bojówkami islamistycznymi działającymi w rejonie.
„Nadużycia dokonywane przez uzbrojone grupy islamistyczne nie usprawiedliwiają celowego mordowania aresztowanych przez wojsko” – stwierdziła Corinne Dufka, dyrektor Sahelu w Human Rights Watch. „Rząd malijski jest odpowiedzialny za to okrucieństwo, najgorsze w Mali od dekady, czy to prowadzone przez siły malijskie, czy stowarzyszonych zagranicznych żołnierzy".
Przedłożony w piątek Radzie Bezpieczeństwa ONZ wniosek postulujący wszczęcie niezależnego śledztwa w sprawie masakry cywilów w Moura, został jednak zablokowany przez Rosję - informuje serwis africanews.com, powołując się na "zachowującego anonimowość dyplomatę".
Mali: Russia blocks UN security council request for investigation into Moura massacre
Rosja wyraziła swój sprzeciw wobec proponowanego śledztwa przy wsparciu Chin, „nie widząc potrzeby” takiegoż wniosku. Zarazem władze malijskie wszczęły własne śledztwo.
Mali : la Russie met son veto à une enquête sur les tueries de Moura
Oświadczenie skierowane do Rady Bezpieczeństwa dotyczyło „łamania praw człowiek i nadużyć" wobec ludności cywilnej w Moura, w regionie Mopti, od 27 do 31 marca 2022 r.
W projekcie tekstu wezwano do „dokładnych i niezależnych dochodzeń w celu ustalenia faktów, znalezienia osób odpowiedzialnych za te naruszenia i nadużycia oraz postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości".
Świadkowie wydarzeń z Moura relacjonowali - informuje Human Rights Watch - że 27 marca około godziny 10 rano żołnierze przybyli helikopterem w pobliżu targu zwierząt w Moura. Ostrzał z ok 30 islamistami trwał około kwadransu. Islamistów zidentyfikowali mieszkańcy wioski.
Wg relacji świadków, w ciągu następnych kilku godzin, "biali żołnierze i w mniejszym stopniu malijscy", którzy przybyli helikopterami, w tym niektórzy ze spadochronami, rozlokowali się po całym mieście, blokując wyjścia.
"Wiele źródeł ochrony, które rozmawiały z Human Rights Watch, stwierdziło, że w operacji brało udział ponad 100 żołnierzy rosyjskich i wielu innych żołnierzy malijskich. Świadkowie twierdzą, że w ciągu pierwszych dwóch dni operacji wydawało się, że zagraniczni żołnierze byli liczniejsi. Po okrążeniu okolicy żołnierze patrolowali miasto, wykonując egzekucje kilku mężczyzn próbujących uciec i zatrzymując setki nieuzbrojonych mężczyzn z rynku i ich domów. Wśród zatrzymanych mężczyzn byli mieszkańcy Moura; kupcy z okolicznych wiosek, wiosek i miasteczek, którzy przybyli na cotygodniowy niedzielny dzień targowy; i niektórzy znani islamscy bojownicy, którzy ukryli swoją broń palną i próbowali wtopić się w ludność" - czytamy na stronie HRW.
W ciągu czterech kolejnych dni pojmanych podzielono na kilkuosobowe grupy, a następnie malijscy i zagraniczni żołnierze dokonali na nich egzekucji - informuje HRW.
Świadkowie wskazali, że niektóre ofiary zostały zabite strzałem w głowę, podczas gdy inne grupy mężczyzn zostały zabite serią z broni maszynowej. Jeden z mieszkańców powiedział: „od poniedziałku do czwartku w naszej wiosce rozlegał się odgłos wystrzałów”.
Inny ze świadków przyznał: „Niektórzy, których zabili, byli naprawdę dżihadystami, ale wielu innych zostało zabitych tylko dlatego, że zostali zmuszeni przez tych samych dżihadystów do zapuszczenia brody”.
Inni mówili, że wyróżniano ludzi na podstawie pochodzenia etnicznego, lub, że armia mogła mieć informatorów identyfikujących wieśniaków, którzy byli islamistami i którzy ich wspierali.
Tym czasem, jak informuje serwis africanews, rosyjskie MSZ pogratulowało Mali „ważnego zwycięstwa” nad „terroryzmem”, określając zarazem jako „dezinformację” zarzuty dotyczące masakry ludności cywilnej przez siły malijskie, oraz zaprzeczając zaangażowania rosyjskich najemników.
Źródła:
https://www.hrw.org/news/2022/04/05/mali-massacre-army-foreign-soldiers
https://www.africanews.com/2022/04/10/mali-russia-blocks-un-security-council-request-for-investigation-into-moura-massacre
kab/hrw/africanews