Wydarzenia marca ’68 stanowią tło opowieści Krzysztofa Langa o wielkiej miłości.
Film rozpoczyna się w listopadzie 1967 roku. Hania Bielska, studentką szkoły teatralnej i Jack Wolicki, student politechniki, poznają się w czasie premiery „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie. To początek ich wielkiej miłości. Zakochani nie interesują się polityką, ale wydarzenia rozgrywające się w Polsce będą miały decydujący wpływ na ich dalsze losy. Tym bardziej, że pochodzą z różnych środowisk, a ich rodziny znajdują się po przeciwnych stronach dramatu. Ojciec Hani jest Żydem, który w czasie wojny uciekł z getta, a teraz uznany za syjonistę został wyrzucony z pracy. Ojciec jej narzeczonego jest wysokim funkcjonariuszem Urzędu Bezpieczeństwa.
Rozgrywające się w marcu 1968 roku wydarzenia są tylko tłem historii miłości, której bohaterowie zostają wplątani w wielką politykę. Protesty studenckie zostały w filmie zilustrowane materiałami archiwalnymi. Oglądamy m.in. akcje milicji, a także wystąpienie Władysława Gomółki, ówczesnego I sekretarza KC.
Widzowie, którzy poszli do kina zachęceni tytułem filmu z nadzieją, że przedstawi on polityczne kulisy wydarzeń mogą poczuć się zawiedzeni. Film Krzysztofa Langa jest po prostu sprawnie zrealizowanym melodramatem z wielką polityka w tle.
Marzec ’68, reż. Krzysztof Lang, wyk.: Vanessa Aleksander, Ignacy Liss, Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Banaszewski, Anna Radwan, Polska 2022
Edward Kabiesz