Sprawdź prawidłowe odpowiedzi w naszym quizie!
1. Na rozgrzewkę łatwe pytanie: „Pokój i dobro” to dewiza zakonu założonego przez:
Franciszka z Asyżu
2. Był Baskiem, a jego chrzcielne, baskijskie imię to Inigo. Później zmienił je na imię popularniejsze we Francji i Włoszech, gdzie często przebywał. Zakon, który założył został zlikwidowany w XVIII w., jednak już na początku XIX w. papież przywrócił go do życia. O jakim świętym mowa?
Ignacy Loyola
3. Właściwie nie była założycielką, ale reformatorką swojego zakonu. Ta mistyczka i autorka „Twierdzy wewnętrznej” to:
Teresa z Avila
4. Choć Służebniczki Śląskie to zgromadzenie żeńskie, to założył je mężczyzna. Do 1866 r. osobiście przyjmował do zgromadzenia nowe kandydatki. O kim mowa?
Edmund Bojanowski
5. Założył ponad 20 zgromadzeń zakonnych, męskich i żeńskich. Do dziś istnieje kilkanaście z nich, m.in. serafitki, westiarki i niepokalanki bezhabitowe. Założycielem tych zgromadzeń był:
Honorat Koźmiński
6. Właściwie nazywała się Agnes Gonxha Bojaxhiu. Urodziła się w Skopie, ale powszechnie kojarzy się przede wszystkim z wielkim państwem azjatyckim, w którym w 1950 r. założyła zgromadzenie niosące pomoc najuboższym. O jakim zgromadzeniu mowa?
Misjonarki Miłości
7. Urodzony w 1170 r. w Hiszpanii twórca jednego z najpopularniejszych i największych zakonów na świecie, którego przedstawiciele słyną z dobrych homilii i tego, że dwukrotnie w ich nowicjacie był późniejszy kandydat na prezydenta Polski to:
Dominik Guzman
8. Zgromadzenie sióstr św. Elżbiety, popularne elżbietanki, ma aż cztery matki założycielki. Która z wymienionych pań do nich nie należy?
Lidia Gustawa Heymann
9. Ten niezwykły instytut zakonny założony przez o. Pierre-Marie Delfieux charakteryzuje mieszkanie w dużych miastach i połączenie głębokiego umiłowania liturgii wschodniej i zachodniej z codziennym wykonywaniem pracy na pół etatu w normalnych zakładach pracy, razem ze świeckimi. O jakim zgromadzeniu mówimy?
Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie
10. Historia tego zgromadzenia sięga XVII wieku, gdy cystersi opuścili pewien zrujnowany klasztor, a w ruinach pozostał tylko opat Marsollier i kilku mnichów, którzy postanowili żyć w milczeniu i spędzać czas na medytacji. Z czasem życie tej wspólnoty nieco się zmieniło, upodabniając się do pierwotnej reguły cysterskiej. Taka jest historia powstania:
trapistów