Załamanie międzypokoleniowe

O powodach spadku religijności Polaków i funkcjonowaniu Kościoła w pandemii mówi redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

Bogumił Łoziński: Najnowszy „Rocznik Statystyczny Kościoła Katolickiego w Polsce” podaje dane za 2020 r., a więc z okresu pandemii. Co one pokazują?

Marcin Przeciszewski: Pokazują m.in., że Kościół w Polsce, mimo restrykcji, potrafi dosyć dobrze przystosować się do czasów pandemii. Gdy w przestrzeni realnej obowiązywały duże ograniczenia, znaczna część działalności duszpasterskiej i liturgicznej została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. Kościół pokazał tu dużą elastyczność. Według danych z rocznika, w okresie najgłębszych restrykcji ponad 4 miliony wiernych oglądało Mszę św. w kilku telewizjach. Do tego trzeba dodać transmisje w internecie, które też były bardzo popularne. Można powiedzieć, że uczestnictwo w praktykach religijnych w okresie pandemii specjalnie się nie zmniejszyło, tylko było inaczej realizowane.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił  Łoziński Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.