Biały Dom: W przypadku nowej inwazji na Ukrainę dodatkowo wzmocnimy wschodnią flankę NATO

Jeśli dojdzie do nowej inwazji Rosji na Ukrainę, Moskwa powinna spodziewać się wzmocnienia obecności USA na wschodniej flance NATO - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu.

Podczas wtorkowej rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem poruszymy temat wzajemnych obaw dotyczących działalności Rosji oraz działalności NATO w regionie, ale nie zamierzamy zmieniać naszej polityki dotyczącej tego, kto może wstąpić do Sojuszu - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu.

"Stany Zjednoczone konsekwentnie popierały zasadę, że każde państwo ma prawo do swoich decyzji na temat swojego bezpieczeństwa (...). To jest polityka USA dziś i pozostanie w przyszłości" - zapewnił urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena, zapytany podczas konferencji o żądania Rosji, by wykluczyć możliwość członkostwa Ukrainy w NATO.

Dodał jednak, że USA "wspierają dyskusje między NATO i Rosją dotyczące problemów niepokojących obie strony, zarówno rosyjskie obawy dotyczące działalności NATO, jak i obawy NATO i Ameryki dotyczące działalności Rosji".

"Jednocześnie nie sądzimy, by rozmowy na temat +czerwonych linii+ były pomocne, a prezydent (Biden) sam mówił, że nie będziemy działać zgodnie z logiką akceptowania czyichkolwiek czerwonych linii" - zaznaczył oficjel.

"Po 2014 roku mieliśmy Europejską Inicjatywę Odstraszania, która zawierała zwiększone rozmieszczenie rotacyjnych wojsk na terytorium państw sojuszniczych wschodniej flanki NATO. (...) Można się spodziewać, że w przypadku inwazji, byłaby potrzeba zwiększenia pewności i poczucia bezpieczeństwa naszych sojuszników w NATO i Stany Zjednoczone byłyby gotowe to zrobić" - oświadczył przedstawiciel administracji Joe Bidena podczas konferencji przed wtorkową rozmową online prezydentów USA i Rosji.

Wysokiej rangi urzędnik amerykański nie chciał zdradzać konkretów ewentualnej odpowiedzi USA na potencjalną inwazję, lecz zasugerował, że USA wesprą Ukrainę nowymi dostawami broni. Jednocześnie zaznaczył, że celem USA nie jest zaangażowanie militarne w ewentualny konflikt.

 

 

« 1 »