„Człowiek jest powołany do pełni życia, która przekracza znacznie wymiary jego ziemskiego bytowania, ponieważ polega na uczestnictwie w życiu samego Boga”. Słowa te stanowią istotę przesłania „Ewangelii życia” – 11. encykliki Jana Pawła II.
Na ścieżkach myśli Jana Pawła II to cykl podcastów zrealizowanych przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wśród ważnych owoców pontyfikatu Jana Pawła II jest aż 14 encyklik - jednych z najważniejszych papieskich dokumentów. Są to publikacje najwyższe nie tylko rangą, ale także poruszające najistotniejsze zagadnienia. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prezentuje je w nowej formie.
Odcinek 11: Evangelium Vitae
„Człowiek jest powołany do pełni życia, która przekracza znacznie wymiary jego ziemskiego bytowania, ponieważ polega na uczestnictwie w życiu samego Boga”. Słowa te stanowią istotę przesłania „Ewangelii życia” – 11. encykliki Jana Pawła II. Dokument ten dotyka tematu godności i nienaruszalności ludzkiego życia na każdym jego etapie. Papież zwraca uwagę, że XX w. przyniósł szczególna pogardę dla wartości życia. Wojny i systemy totalitarne, eutanazje, aborcje, samobójstwa i „wszystko co ubliża godności ludzkiej” – składa się na obraz „cywilizacji śmierci”. Konsekwencją tego zjawiska jest, zdaniem Ojca Świętego, zagłada społeczeństwa.
W „Evangelium vitae” Jan Paweł II kładzie akcent na ukazanie ogromu piękna i wartości, jakie kryje życie. Nie jest to jednak naiwne patrzenie na rzeczywistość, ale pełne realizmu. Pełnia optymizmu i nadziei obecnych w nauczaniu Papieża wypływa z przylgnięcia do Ewangelii, z której wypływa życie. To obecność Boga w życiu człowieka stanowi o jego ogromnej wartości i nadaje mu sens.
Jan Paweł II wzywa do troski o każde ludzkie życie. Działanie to musi przejawiać się szczególnie na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze w postawie pro life – gotowości obrony życie na wszelkich etapach jego rozwoju. Po drugie – poprzez otwartość i wsparcie okazywane ludziom, których spotykamy w naszej codzienności. Zadanie to jest stoi przed każdym człowiekiem, ponieważ każdy z nas jest powołany do budowania cywilizacji miłości.
Odcinki podcastów będą miały swoją premierę w każdy piątek, poczynając od 10 września, o godzinie 19.00 na stronie internetowej Muzeum, profilu Facebook i YouTube. Materiał dostępny będzie również na platformach Spotify oraz Google Podcasts Podcasty udostępnimy również na naszych stronach gosc.pl, radioem.pl i wiara.pl.