Setki kościołów zostaną podświetlone na czerwono - by zwrócić uwagę na prześladowania chrześcijan

W ramach międzynarodowej kampanii #RedWeek w dniach 17-24 listopada na całym świecie setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych zostanie podświetlonych czerwonym światłem. Celem działania będzie pogłębienie świadomości na temat prześladowania chrześcijan i kwestii wolności religijnej.

Kampanię #RedWeek zainicjowało w 2015 roku międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Obecnie jej zasięg obejmuje wiele krajów na całym świecie.

"Jest ona klarownym przesłaniem solidarności z prześladowanymi chrześcijanami na całym świecie" oraz "formą oddania głosu partnerom naszych projektów - tym, którzy w tragiczny sposób zostali naznaczeni przez konsekwencje prześladowań" - powiedział prezydent wykonawczy PKWP Thomas Heine-Geldern w komunikacie przekazanym PAP.

Wydany w tym roku "Raport o wolności religijnej na świecie" pokazuje, że dwie trzecie ludności świata żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej. "Liczby te stale rosną. Burkina Faso i Mozambik to tylko dwa uderzające przypadki, a naruszenia wolności religijnej występują obecnie w 42 proc. wszystkich krajów afrykańskich" - wskazuje PKWP.

W tym roku organizatorzy kampanii #RedWeek chcą szczególnie zaakcentować kwestię dziewcząt i kobiet ze środowisk chrześcijańskich i innych mniejszości wyznaniowych, które cierpią z powodu uprowadzeń, przymusowych małżeństw, przymusowych konwersji i przemocy seksualnej.

"Dla nas wolność wyznawania religii jest jednym z filarów liberalnej demokracji. Każda forma dyskryminacji ze względu na przynależność religijną musi być zdecydowanie odrzucona" - zaznacza Thomas Heine-Geldern.

Red Week (Czerwony Tydzień) odbędzie się w tym roku w dniach 17-24 listopada, rozpoczynając się w Austrii w katedrze św. Stefana w Wiedniu. Wśród budynków, które zostaną podświetlone będą m.in. katedra w Montrealu i Toronto w Kanadzie, bazylika na Montmartre w Paryżu oraz główne budynki na Słowacji.

Na całym świecie chrześcijanie w tych dniach zgromadzą się na modlitwie za prześladowanych, prosząc Boga o prawo do wolności religijnej. "Pójdą do kościołów w imieniu tych, którzy sami nie mogą tego uczynić" - czytamy w komunikacie.

Poinformowano, że w sześciu diecezjalnych szkołach w Australii uczniowie planują ubrać się w tym czasie na czerwono. W Belgii ludzie zapalą świece w intencji prześladowanych chrześcijan. W Wielkiej Brytanii 24 listopada br. na czerwono zostanie podświetlony rządowy budynek Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów (FCO).

W Polsce w ramach kampanii #RedWeek w sobotę 20 listopada w Poznaniu przejdzie marsz milczenia "Zabijani w ciszy". Uczestnicy z czerwonymi elementami ubioru i zapalonymi czerwonymi lampionami przejdą w milczeniu o godz. 17.00 na plac przed kościołem oo. jezuitów, którego wieża będzie podświetlona czerwonym światłem, symbolizującym przelaną krew wyznawców Chrystusa. W tym miejscu wysłuchają dwóch świadectw osób pochodzących z krajów, gdzie trwają prześladowania. Zgromadzenie zakończy koronka do Miłosierdzia Bożego. Chętni zaproszeni będą do uczestnictwa w mszy św. w kościele ojców jezuitów.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan". Wydało też "Wierzę. Mały Katechizm katolicki" i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci "Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii".

« 1 »