O charakterze spotkań oraz najważniejszych tematach podejmowanych podczas zakończonej w ostatnich dniach wizyty ad limina Apostolorum polskich biskupów – mówił o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP, podczas cotygodniowego spotkania z dziennikarzami. Jak przypomniał, konferencja prasowa podsumowująca wizytę ad limina odbędzie się 19 listopada br., po zakończeniu 390. zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze, które będzie okazją do rozmowy na temat odbytej wizyty między hierarchami i dokonania pewnej syntezy.
O. Leszek Gęsiak przypomniał, że niemal 90 biskupów z Polski odbywało wizytę ad limina w 4 grupach, począwszy od 4 października aż do 29 października.
Jak podkreślił, był to bardzo intensywny czas pracy. Dni rozpoczynały się Eucharystiami sprawowanymi w jednej z bazylik większych albo przy grobie Jana Pawła II. Potem odbywały się 2 lub 3 sesje poranne w różnych kongregacjach a następnie sesje popołudniowe. Wieczorem biskupi uczestniczyli w spotkaniach np. w ambasadzie czy Instytucie Polskim w Rzymie oraz w szeregu spotkań nieformalnych, m.in. z księżmi z Polski mieszającymi lub studiującymi w Rzymie.
- Wizyta była znakomitym czasem na szeroko zakrojoną refleksję nt. Kościoła w Polsce – powiedział rzecznik KEP. Zwrócił uwagę zarówno na spotkania w dykasteriach, gdzie biskupi przedstawiali specjalnie przygotowane relacje i mogli słuchać tego, co mówili przedstawiciele kongregacji, jak i fakt, że pobyt w Rzymie był okazją do rozmów biskupów między sobą – o stanie Kościoła w Polsce i sytuacji w poszczególnych diecezjach.
Rzecznik KEP przypomniał, że biskupi polscy uczestniczyli też czterokrotnie w audiencjach u papieża Franciszka. Spotkania te dotyczyły różnych tematów lecz, jak podkreślali uczestnicy, podczas wszystkich panowała znakomita atmosfera słuchania. – Słuchał papież i słuchali biskupi – powiedział o. Gęsiak. Zdaniem polskich hierarchów, Ojciec Święty był bardzo dobrze zorientowany w sytuacji Kościoła w Polsce. Biskupi zwracali też uwagę na bardzo dobry klimat rozmów w poszczególnych dykasteriach.
Rzecznik KEP zaznaczył, że z uwagi na fakt, iż wizyta ad limina odbywała się w 4 grupach, dopiero planowane w dniach 18 i 19 listopada br. 390 zebranie plenarne KEP na Jasnej Górze, będzie okazją do pewnej syntezy. Dlatego też, jak przypomniał, konferencja prasowa podsumowująca wizytę odbędzie się po zebraniu plenarnym, 19 listopada br.
Rzecznik KEP zwrócił też uwagę na najważniejsze tematy poruszane podczas rozmówi prowadzonych przez polskich biskupów w Rzymie. Hierarchowie mówili m.in. o problemie osłabienia wiary, o tym, jak w dzisiejszym w świecie mówić o Ewangelii, zwłaszcza młodym, którzy przeżywają szczególny kryzys. W kontekście rozpoczynającego się w tym czasie w Kościele synodu, rozmawiali również o synodalności i o roli świeckich we wspólnocie. Poruszany też był temat relacji Kościoła z państwem, zachwianego autorytetu biskupów, temat formacji duchowieństwa oraz misji. Bardzo wiele mówiono o problemach rodziny. Ważnym tematem była też obecność Kościoła w mediach.
Jak podkreślił o. Gęsiak, poruszany był też temat migracji, zwłaszcza w kontekście sytuacji na polskiej granicy wschodniej oraz temat wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.
Rzecznik KEP zwrócił uwagę na znacząca obecność hierarchów Kościoła greckokatolickiego podczas wizyty ad limina biskupów z Polski. – Jesteśmy jednym Kościołem – podkreślił.
Rzecznik KEP przypomniał też najbliższe ważne wydarzenia w Kościele w Polsce. Mówił m.in. o zaplanowanej na 20 listopada w Katowicach beatyfikacji ks. Jana Machy, młodego kapłana wspierającego potrzebujących i zamordowanego podczas II wojny światowej.
Poinformował też, że od 15 do 18 listopada na Jasnej Górze odbędą się rekolekcje polskich biskupów. Nauki rekolekcyjne pod hasłem „Przesłanie współczesnych świętych” będzie głosił o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv.