Encyklika „Matka Odkupiciela” podejmuje niezwykle istotny wątek duchowości maryjnej – tak istotnej dla całego życia Jana Pawła II.
Na ścieżkach myśli Jana Pawła II to cykl podcastów zrealizowanych przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wśród ważnych owoców pontyfikatu Jana Pawła II jest aż 14 encyklik - jednych z najważniejszych papieskich dokumentów. Są to publikacje najwyższe nie tylko rangą, ale także poruszające najistotniejsze zagadnienia. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prezentuje je w nowej formie.
Odcinek 5: Redemptoris Mater
Encyklika „Matka Odkupiciela” podejmuje niezwykle istotny wątek duchowości maryjnej – tak istotnej dla całego życia Jana Pawła II. Papież od najmłodszych lat był głęboko zanurzony w kulcie do Najświętszej Panny – szkaplerz karmelitański, zawołanie „Totus Tuus”, wreszcie związek pontyfikatu z objawieniami fatimskimi – wszystkie te elementy świadczyły o szczerym zawierzeniu Maryi. Dokument wydany 25.03.1987 r. porusza istotny problem miejsca kultu Maryi w posoborowej rzeczywistości Kościoła. Decyzją ojców soborowy temat ten został zawarty w Konstytucji o Kościele, tym samym Vaticanum II odrzucił wcześniejszą teologię maryjną, której myślą przewodnią było hasło: „o Maryi nigdy dosyć”. Nie znaczy to jednak, że Sobór umniejszył rolę Bożej Rodzicielki, ale chciał ukazać jej właściwe miejsce w Kościele: znak nadziei i wzór postępowania. Postulat ten realizuje Jan Paweł II właśnie w encyklice „Redemptoris Mater”. Papież zwraca uwagę na trzy istotne wymiary duchowości Maryjnej. Po pierwsze, cały kult Matki Bożej musi być wpisany w relację wiernych do jej Syna – tylko On pozwala zrozumieć rolę Matki, jej udział w zbawczym dziele. Po drugie – Maryja jest dla Kościoła wzorem postępowania, posłuszeństwa Bogu i całkowitego oddania się Jego Słowu. I po trzecie macierzyńskie pośrednictwo – nieustanna obecność ze swoimi dziećmi – Kościołem, któremu wyprasza łaski. Ojciec Święty zachęca do wypracowania sobie osobistej i głębokiej relacji z Maryją – zgodnie z Testamentem z krzyża. Podnosi także kluczowy aspekt kultu maryjnego – naśladowanie jej jako wzoru Nowego Człowieka, oddanego w Duchu Świętym Chrystusowi, pełnego macierzyńskiej troski o całą Wspólnotę.
Odcinki podcastów będą miały swoją premierę w każdy piątek, poczynając od 10 września, o godzinie 19.00 na stronie internetowej Muzeum, profilu Facebook i YouTube. Materiał dostępny będzie również na platformach Spotify oraz Google Podcasts Podcasty udostępnimy również na naszych stronach gosc.pl, radioem.pl i wiara.pl.