Dziewczyna i chłopiec niosą ciężkie kamienie, zamierzają bowiem zbudować w ogrodzie swego domu pustelnię. Za nimi podążają pomagające im aniołki. Dziewczyna z areolą błyszczącą wokół głowy to Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada, późniejsza mistyczka i doktor Kościoła, reformatorka zakonu karmelitów, a chłopiec to jej brat Rodrigo.
Obraz jest ilustracją zdania zawartego w „Księdze mojego życia”, duchowej autobiografii św. Teresy. W pierwszym rozdziale święta opowiada o swoim dzieciństwie i zabawach z bratem. Kiedy miała 7 lat, oboje uciekli z domu, żeby dotrzeć do Ziemi Świętej i zostać męczennikami za wiarę. Z drogi zawrócił ich wujek, kiedy byli już poza miastem. „Ponieważ widziałam, że niemożliwym było udanie się tam, gdzie zabito by mnie ze względu na Boga, uradziliśmy, że będziemy pustelnikami; i w przydomowym ogrodzie staraliśmy się, jak mogliśmy, zbudować pustelnię, układając jeden na drugim małe kamienie, które zaraz się rozsypywały” – pisze dalej Teresa.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.