Dzieje powstań śląskich i jego niezwykłych bohaterów w sposób nieszablonowy przedstawia wystawa przygotowana przez Tauron.
Niezwykłe wydawnictwo dostępne jest już w internecie pod adresem: tauron.pl/powstania_slaskie.
Ekspozycja pokazuje historię sprzed stu lat, tak by najważniejsze fakty dotyczące tych wydarzeń pozostały w pamięci zwiedzających.
Górny Śląsk w latach 20. XX wieku był drugim po Zagłębiu Ruhry najbardziej uprzemysłowionym regionem Europy. Tracąc go, Niemcy pozbawiali się strategicznej części swojej gospodarki. Polacy wiedzieli natomiast, że Górny Śląsk może stać się motorem napędowym rodzącej się II Rzeczpospolitej – skarbcem, który zapewni surowce i fundusze na budowę państwa niemal od podstaw. Po przyłączeniu tego obszaru potencjał gospodarczy II Rzeczpospolitej wzrósł trzykrotnie.
– Chociaż III powstanie śląskie jest jedną z pięciu udanych polskich insurekcji, w kraju wciąż nie zawsze się o nim pamięta. Jednak bez wiedzy o historii i tożsamości Ślązaków trudno zrozumieć specyfikę regionu i wywodzących się z niego ludzi, ich kultu pracy, rodziny i uczciwości. To właśnie Górnemu Śląskowi Polska w dużej mierze zawdzięcza swój obecny kształt i rozwój gospodarczy – wyjaśnia dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
O pamięć trzeba dbać
Inspiracją do powstania wystawy było przeprowadzone przed wakacjami badanie opinii społecznej. Wynika z niego, że w Polsce wiedza na temat śląskiego zrywu niepodległościowego jest niewielka. Jedynie 20 proc. ankietowanych przypisuje Wojciechowi Korfantemu największe zasługi w przyłączeniu Górnego Śląska do II RP. 65 proc. badanych nie potrafiło także określić nazwy góry, pod którą rozegrała się kluczowa bitwa III powstania. Według wskazań ankietowanych spoza województwa śląskiego przedwojenny Śląsk kojarzony jest głównie z górnictwem. Tylko 1 proc. pytanych wskazywał na hutnictwo, które stanowiło ówcześnie kluczowy element przemysłowego krajobrazu regionu.
– Tauron wyrósł z potęgi gospodarczej regionu, jednak w kraju świadomość tego, jak wielką rolę odegrał dla rozwoju przemysłowego Rzeczpospolitej, wciąż nie jest rozpowszechniona. Stąd przez całe wakacje po Polsce jeździła wystawa poświęcona III powstaniu śląskiemu. Od roku o walorach regionu mówimy głośno w mediach społecznościowych, prowadzimy akcję #KochamŚląsk. W ramach tej akcji zdjęcia nadesłane przez internautów pokazują inny obraz tego regionu, jego architektoniczne i krajobrazowe walory. Najlepsze zdjęcia pokazaliśmy również podczas naszej wakacyjnej wystawy – mówi Artur Michałowski, pełniący obowiązki prezesa Tauron Polska Energia.
Historia Śląska
Współczesny Śląsk, podobnie jak przed stu laty, stoi w obliczu historycznych zmian. I wtedy, i dziś polityka przeplata się z gospodarką, a wielkie interesy ekonomiczne z codziennym życiem mieszkańców. Nowa rzeczywistość, kształtowana przez dekarbonizacyjną politykę Unii Europejskiej, będzie miała wpływ na życie milionów Polaków. Polityka Unii Europejskiej oznacza konieczność przeprowadzenia transformacji tego najbardziej uprzemysłowionego regionu w naszym kraju. Dziś walka toczy się o to, by transformację energetyczną przeprowadzić tak, by jej kosztów nie ponosili zwykli ludzie, a równocześnie by maksymalnie wykorzystać szansę, jaką daje przejście na nowe źródła energii.
W ostatnich tygodniach wystawa prezentowana była m.in. w Katowicach, Krakowie, Warszawie czy Gdańsku. W ostatnim wakacyjnym tygodniu sierpnia mogą ją jeszcze zobaczyć mieszkańcy Wrocławia na placu Solnym. W wirtualną podróż po dziejach polskiego zrywu na Śląsku można udać się z kolei, odwiedzając stronę internetową tauron.pl/powstania_slaskie.
Partnerem publikacji jest Tauron Polska Energia
Mirosław Książkiewicz