Przedstawiamy wskazówki św. Jana Vianneya dla kapłanów i świeckich
A także:
Coraz większy głód [Maciej Kalbarczyk]
Tematem najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” jest kwestia głodu. Społeczność międzynarodowa wierzyła, że do końca 2030 roku zdoła wyeliminować problem głodu na świecie. Dzisiaj już wiadomo, że osiągnięcie tego celu jest nierealne. Według Indeksu odpadów żywnościowych Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie wyrzuca się aż 931 mln ton jedzenia rocznie. Jednocześnie z roku na rok przybywa osób, które nie mają co jeść – pandemia koronawirusa dramatycznie powiększyła liczbę ludzi głodujących. Walka z tym zjawiskiem jest coraz trudniejsza, a wśród jego przyczyn wskazuje się nie tylko marnowanie żywności. Maciej Kalbarczyk analizuje raport ONZ dotyczący bezpieczeństwa żywnościowego i rozmawia z dietetykiem na temat konsekwencji niedożywienia.
Polexit nie jest wyjściem [Jacek Dziedzina]
O korzyściach i kosztach członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz o tym, czy dla Polski istnieje alternatywa poza Unią Jacek Dziedzina rozmawia z dr. Marcinem Kędzierskim – głównym ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. „Za 10 lat ciężko będzie powiedzieć, co jeszcze jest Unią, a co już nią nie jest. W rezultacie moim zdaniem nie będzie żadnego efektownego polexitu, tylko po prostu nasze drogi z różnymi krajami będą się powoli rozchodzić poprzez obecność w różnych formatach współpracy” – mówi ekspert.
Trydent a kryzys Kościoła [Franciszek Kucharczak]
Kilka tygodni temu papież Franciszek ogłosił list apostolski Traditionis custodes, w którym uregulował kwestię sprawowania mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Franciszek Kucharczak przypomina okoliczności powstania „mszy trydenckiej” i analizuje jej losy po Soborze Watykańskim II, przedstawiając działania kolejnych papieży w odniesieniu do działań kontestującego Sobór abp Lefebvre i jego następców. „Zasadniczym problemem jest nie tyle sposób odprawiania Mszy św., ile w ogóle akceptacja Soboru Watykańskiego II i wszystkich jego konsekwencji” – zauważa autor.
Czego uczy święty proboszcz? [Jakub Jałowiczor]
W niewielkich Mzykach, położonych 30 km od Częstochowy znajduje się jedyne w Polsce sanktuarium św. Jana Marii Vianneya, które jest miejscem modlitwy za osoby życia konsekrowanego. Pielgrzymi przyjeżdżający do polskiego Ars mogą zobaczyć pokój św. Jana Marii. Jest urządzony tak jak ten na jego prawdziwej plebanii we Francji. Twórcy zadbali, żeby wyposażenie rzeczywiście pochodziło z XIX w. W pięknym niedużym kościółku można się modlić i adorować Najświętszy Sakrament, a przy relikwiach św. Jana Marii Vianneya można się modlić o nowe powołania i za tych, którzy już poświęcili swoje życie Bogu. - On był cały czas w kontakcie z Panem Bogiem. Choć kochał adorację i szedł do kościoła, kiedy tylko było to możliwe, to nawet gdy z niego wychodził, zostawał przy Panu Bogu i przeżywał Jego obecność – mówi o patronie sanktuarium jego kustosz, ks. Wojciech Torchalski.
Anielska cierpliwość to za mało [Franciszek Kucharczak]
O przyczynach braku młodych w Kościele i o tym, co rodzice mogą zrobić, żeby pomóc swoim dzieciom znaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła Franciszek Kucharczak rozmawia z ks. Markiem Dziewieckim – rekolekcjonistą, duszpasterzem i doktorem psychologii. - Młodzi ludzie bardzo chcą być szczęśliwi, tyle że Bóg pokazuje prawdziwe drogi do szczęścia, a oni chcą iść na skróty. Bóg mówi: „Jeśli chcesz być szczęśliwy, to chroń swoją wolność, nawracaj się, przyjmuj miłość, kochaj, stawiaj wymagania sobie i tym, którzy chcą być blisko ciebie”. Tymczasem ten świat, a także nasze własne myśli i pragnienia mówią: „To mnie nie interesuje, bo ja chcę być szczęśliwy natychmiast i bez wysiłku! (…) Będę żył na luzie i będę szczęśliwy bez stawiania sobie wymagań” – zauważa kapłan.
Człowiek środka? [Maciej Kalbarczyk]
Po pięciu nieudanych próbach wyboru nowego rzecznika klub PSL ponownie zgłosił kandydaturę prof. Marcina Wiącka. Ten niespełna czterdziestoletni prawnik z dużym doświadczeniem zawodowym otrzymał poparcie ponad politycznymi podziałami: najpierw zagłosowało na niego 380 posłów, a później 93 senatorów. Nowy rzecznik praw obywatelskich zapewnił, że pomoże każdej osobie, której wolności lub prawa zostaną naruszone. Czy uda mu się zachować bezstronność i uniknąć błędów poprzednika? Maciej Kalbarczyk zastanawia się, co zmiana na stanowisku RPO oznaczać będzie dla Polaków i jakie wyzwania stoją przed nowym Rzecznikiem.
Książę i żebrak [ks. Adam Pawlaszczyk]
W wakacyjnym cyklu „Pas startowy” tym razem ks. Adam Pawlaszczyk odwiedza rzymski Kwirynał, gdzie żył i umarł św. Stanisław Kostka. Ten młody szlachcic i jezuita – jak twierdzi autor - jest niezaprzeczalnie dowodem na to, że święty to książę, który potrafi żyć jak żebrak, i żebrak, który nie traci manier księcia. A kościół, w którym znajdują się relikwie św. Stanisława, to wyjątkowe, choć mało znane na tle innych rzymskich kościołów miejsce, w którym odnosi się wrażenie, że jest się gdzieś pomiędzy niebem i ziemią.