Ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" i Tomasz Rożek, kierownik działu naukowego "Gościa" rozmawiają o szczepieniach i kontrowersjach, jakie wokół nich narosły.
Żyliśmy spokojnie w świecie, w którym sytuacje takie, jak pandemia nie powinny się wydarzyć. Sytuacja troszkę podobna do tej na Titanicu, gdzie teoretycznie nikt nie spodziewał się katastrofy. Epidemie kojarzyły się dotąd z ubogimi krajami Afryki czy Azji, a tymczasem stanęliśmy wobec problemu, o którym już w zasadzie zapomnieliśmy. Jak zauważa Tomasz Rożek w rozmowie z ks. Adamem Pawlaszczykiem już od jakiegoś czasu likwidowane były laboratoria, a oddziały zakaźne były najsłabiej doinwestowywane, ponieważ problem chorób zakaźnych dotyczył nas w niewielkim stopniu.
Dlatego pandemia koronawirusa jest w dalszym ciągu sporym zaskoczeniem i dlatego wywołuje wiele emocji, pytań, niezrozumienia, obaw. Stosunkowo krótki czas jej trwania, konieczność podejmowania szybkich decyzji, które często nie są w sposób merytoryczny i zrozumiały dla każdego uzasadniane, powodują, że część społeczeństwa podchodzi nieufnie do szczepień czy tzw. Paszportów covidowych.
- Chciałbym, żeby eksperci wyjaśniali niuanse w sposób popularny, prostym językiem. Niestety, często tego nie robią – mówi Tomasz Rożek. – Natomiast bardzo często zdarza się, że po prostu obrażają tych, którzy tego nie rozumieją, zadają pytania i mają wątpliwości. Uważam, że z każdego punktu widzenia jest to ogromny błąd. Nie znam przypadku człowieka, który nauczyłby się czegokolwiek, gdyby w procesie edukacji był obrażany – dodaje.
I właśnie wyjaśnieniu pewnych wątpliwości związanych ze szczepieniami czy zasadnością wprowadzania tzw. paszportów covidowych służy ten podcast, a zatem rozgość się i słuchaj.
Zobacz także rozmowę z Marcinem Przeciszewskim nagraną dla Radia eM