„Kiedy rodzina odkrywa w pełni dar sakramentu małżeństwa odczuwa pragnienie, aby dzielić go z innymi rodzinami, ponieważ radość misyjna ze spotkania Pana dąży do rozszerzania się i tworzy nowe wspólnoty” – te słowa Papież skierował w przesłaniu do uczestników watykańskiego forum poświęconego wprowadzaniu w życie papieskiej adhortacji Amoris letitia.
W wydarzeniu uczestniczą delegaci komisji ds. duszpasterstwa rodzin z 60 konferencji episkopatów świata oraz 30 ruchów międzynarodowych. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „W jakim punkcie jesteśmy z Amoris letitia. Strategie do zastosowania Adhortacji Apostolskiej Papieża Franciszka”.
Franciszek zwrócił uwagę, że aby nieść miłość Boga rodzinom i młodym, którzy będą tworzyć rodziny przyszłości, potrzeba wsparcia samych rodzin, ich konkretnego doświadczenia życia oraz komunii. Rodziny obok pasterzy powinny pielgrzymować z innymi rodzinami, aby udzielać wsparcia tym, którzy są słabi, aby głosić, także pośród trudności, że Chrystus jest obecny w sakramencie małżeństwa, aby obdarzać czułością, cierpliwością i nadzieją wszystkich, w każdej życiowej sytuacji. Młodzi potrzebują na własne oczy dostrzec miłość Chrystusa żyjącego i obecnego w miłości małżonków, którzy świadczą swoim konkretnym życiem, że miłość na zawsze jest możliwa.
Papież – sakramentalna obecność Chrystusa wypełnia rodzinę
„Małżeństwo, podobnie jak kapłaństwo, ma «bezpośredni cel budowania i powiększania Ludu Bożego» i powierza małżonkom szczególną misję w budowaniu Kościoła. Rodzina jest «Kościołem domowym», miejscem, gdzie sakramentalna obecność Chrystusa działa między małżonkami oraz między rodzicami i dziećmi – podkreślił Papież. – W tym sensie «miłość przeżywana w rodzinach jest stałą siłą życia Kościoła», nieustannie ubogacaną przez życie wszystkich Kościołów domowych. Dlatego też na mocy sakramentu małżeństwa każda rodzina staje się ze wszech miar dobrem dla Kościoła.“
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że małżonkowie są powołani, aby współtworzyć tkankę kościelną, „arras” rodzinny. Podkreślił, że sakramenty święceń i małżeństwa są niezbędne, aby budować Kościół jako „rodzinę rodzin”. Chodzi o tworzenie duszpasterstwa rodzin, które będzie oddychało w pełni duchem wspólnoty kościelnej.
Krzysztof Ołdakowski SJ