a w nim przypominamy postać Prymasa Stefana Wyszyńskiego
A także:
Temat Gościa: Europa po lockdownie [Jakub Jałowiczor, Maciej Kalbarczyk]
Większość europejskich państw stopniowo znosi ograniczenia związane z epidemią SARS-CoV-19, ale na wielu granicach lub lotniskach trzeba liczyć się z kontrolą stanu zdrowia. Nie ma też gwarancji, że słynne atrakcje turystyczne nie okażą się na miejscu obłożone rygorami, przez które nie uda się wejść do środka. Jednak ateński Akropol, florencka Galeria Uffizi czy islandzkie gejzery czekają w te wakacje na turystów. Otwierają się także miejsca kultu – sanktuaria w Lourdes i Fatimie czekają już na pątników. Jakub Jałowiczor i Maciej Kalbarczyk sprawdzają, jak będzie wyglądało tegoroczne podróżowanie po Europie, powoli wychodzącej z koronawirusowego kryzysu.
Przyjdź! [Marcin Jakimowicz]
Brewiarzowy hymn „Veni Creator Spiritus!” zyskał przez wieki ogromną popularność. Rozpoczyna dziś wiele rekolekcji, konferencji, spotkań modlitewnych. Słyszą go nowożeńcy, bierzmowani czy świeżo wyświęceni księża. Słyszy go również kandydat na papieża stojący podczas konklawe w gronie kardynałów. W przeddzień Uroczystości Zesłania Ducha Świętego Marcin Jakimowicz przybliża najstarszy hymn ku Jego czci i przypomina postać Eleny Guerry, założycielki Zakonu Sióstr Oblatek Ducha Świętego, zwanej „Apostołką Ducha Świętego”.
Test wiarygodności [Andrzej Grajewski]
Andrzej Grajewski rozmawia z Marcinem Przeciszewskim – historykiem, dziennikarzem i działaczem katolickim, od 1993 roku prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej, o obecności Kościoła w przestrzeni medialnej. Przeciszewski diagnozuje stan polskich mediów i odpowiada na pytanie, w jaki sposób redakcje katolickie powinny reagować na doniesienia o wykorzystywaniu nieletnich przez osoby duchowne czy innych gorszących zachowaniach ludzi Kościoła. „Podejmowanie takich tematów jest testem naszej wiarygodności. Nie możemy w przypadkach takich tematów milczeć i udawać, że nic się nie dzieje. Musimy rzeczywistość przedstawiać w świetle kryterium prawdy i podejmować najtrudniejsze tematy, starając się pisać o tym w sposób pogłębiony, zgodny z nauczaniem Kościoła. Inaczej nie będziemy wiarygodni” – mówi Przeciszewski.
Skutki jednego nawrócenia [Franciszek Kucharczak]
Towarzystwo Jezusowe wydało światu 230 świętych i błogosławionych. Zakon jezuitów liczy 16 700 członków rozsianych po całym świecie, w Polsce jest ich niespełna 600. Jezuici są tam, gdzie potrzebuje ich Kościół. Pracują na misjach, prowadzą parafie i sanktuaria, ośrodki duszpasterskie, domy rekolekcyjne, wydawnictwa, instytucje kulturalne, ośrodki terapeutyczne, szkoły i uniwersytety. Okazją do przyjrzenia się fenomenowi tego zakonu jest pięćsetna rocznica postrzelenia hiszpańskiego szlachcica o imieniu Iňigo, które to stało się początkiem jego nawrócenia. Franciszek Kucharczak przypomina tę historię i opowiada o owocach, jakie dzieło założyciela jezuitów przynosi do dzisiaj.
Kamera może (niemal) wszystko [Tomasz Rożek]
Kamery monitoringu mają na nas oko nawet w niewielkich miejscowościach. W większych miastach obserwowani jesteśmy przez tysiące takich urządzeń. W Warszawie system monitoringu składa się z 20 tys. kamer. Trzeba sobie jasno powiedzieć: jesteśmy rejestrowani niemal każdego dnia, a będąc w miejscu publicznym, poruszając się w centrum miasta albo tam, gdzie jest większy ruch, możemy być zarejestrowani przez dziesiątki należących do różnych instytucji kamer. Tomasz Rożek wyjaśnia, w jaki sposób funkcjonuje sieć monitoringu a także jak nieustanne rejestrowanie ma się do naszej prywatności.
Laski pełne łaski [Szymon Babuchowski]
Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, założone przez matkę Elżbietę Różę Czacką, której beatyfikacja odbędzie się 12 września, właśnie obchodzi 110-lecie swojego istnienia. Szymon Babuchowski odwiedza ośrodek w Laskach, w którym kształci się prawie 200 niewidomych i niedowidzących dzieci z całej Polski i nie tylko. Opowiada o ich codzienności, problemach, z którymi się zmagają i szansach, jakie daje im nauka w tej placówce.
Męskie granie [Tekst: ks. Tomasz Jaklewicz]
Kim ma być dziś mężczyzna? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak „męskość”? Czy stare wzorce bezpowrotnie przeminęły? W Polsce rozwijają się wspólnoty szukające męskiej tożsamości i duchowego rozwoju mężczyzn. Ks. Tomasz Jaklewicz poszukuje biblijnej „teologii męskości” i przybliża specyfikę kościelnych wspólnot, skierowanych do mężczyzn.
Nowe wszystko [Jakub Jałowiczor]
15 maja partia rządząca przedstawiła program „Nowy Ład”, którego zapowiedzi od miesięcy wzbudzały wiele emocji. Jakub Jałowiczor analizuje projekt, wskazując jego mocne i słabe strony a także punkty, które wzbudzają najwięcej kontrowersji. „Polski Ład jest jak pudełko czekoladek – każdy może znaleźć tam coś dla siebie – zapowiadał poseł PiS Krzysztof Sobolewski. Zaprezentowany 15 maja dokument przypomina raczej worek, do którego oprócz słodyczy wrzucono też leki, wędlinę, a do tego części samochodowe i narzędzia murarskie. Obok dużych zmian w systemie podatkowym i konkretnych przedsięwzięć socjalnych pojawiają się pomysły ogólnie słuszne, ale mało precyzyjne (poprawa sytuacji wsi popegeerowskich), takie, które już są realizowane (rozbudowa dróg), oraz kwestie, które trudno traktować poważnie, jak ‘ujednolicenie identyfikacji wizualnej instytucji państwa’” – pisze autor artykułu.