O przekroczeniu 11 mln podanych dawek szczepionki poinformował w środę wieczorem na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Według jego szacunków, systematycznie zbliżamy się do celu, jakim jest 20 mln wykonanych szczepień do końca drugiego kwartału.
"Przekroczyliśmy dziś liczbę 11 milionów wykonanych szczepień przeciwko COVID-19. Systematycznie zbliżamy się do zakładanego celu, jakim jest 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału" - napisał w środę wieczorem na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Również premier Mateusz Morawiecki mówił w środę o dobrym tempie szczepień. "Z dynamiki szczepień, którą udało nam się uzyskać, mogę wnioskować, że jest szansa na zaszczepienie nawet w lipcu wszystkich chętnych do zaszczepienia Polaków" - podkreślił w Polsat News. Apelował również, by korzystać z "dobrodziejstw szczepienia;, bo dzięki temu wrócimy do normalnego życia społecznego i gospodarczego".
Do środowego poranka według statystyk rządowych aktualizowanych co rano, w pełni zaszczepione - dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - były 2 746 824 osoby.
Pierwszą dawkę - jak przekazano w środę na rządowych stronach - otrzymało 8 072 900 osób. Dane te do wieczora uległy zmianie, stąd informacja Dworczyka o przekroczeniu 11 mln dawek, jednak pełne nowe dane pojawią się w rządowym raporcie w czwartek przed południem.
Do środy rano od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 10 993 dawki.
Również do środy zgłoszono 6 774 niepożądane odczyny poszczepienne, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.
Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpiło przyspieszenie zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. Każdego dnia zapisywać się mogą dwa roczniki. W czwartek taką możliwość zyskali urodzeni w latach 1980-1981, czyli osoby w wieku 40 i 41 lat, jeśli nie wypełniły one wcześniej internetowego formularza o chęci zaszczepienia się.
Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się, dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu - korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki i zacznie się od osób urodzonych w latach 1994-1996.
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski informował PAP w poniedziałek, że do Polski dotarło 1,295 mln dawek szczepionek firmy Pfizer/BioNTech. Preparaty firmy Johnson & Johnson - ok. 100 tys. dawek - powinny dotrzeć w piątek, a nie - jak zapowiadano wcześniej - w poniedziałek.
W poniedziałek rano także AstraZeneca dostarczyła do naszego kraju 67 tys. dawek swojego preparatu.
Zastrzyki przeciw COVID-19 wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. W pierwszej kolejności zespoły wyjazdowe podają ją osobom niemogącym samodzielnie dojechać na zabieg.