Premier Mateusz Morawiecki zwołuje pilne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej

Premier Mateusz Morawiecki zwołał dziś na godz. 12 pilne spotkanie VTC premierów Grupy Wyszehradzkiej - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Premier Mateusz Morawiecki zwołał dziś na godz. 12 pilne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej - poinformował w poniedziałek rano wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że szef polskiego rządu poprowadzi wideokonferencję.

"W ramach polskiej prezydencji w V4 Premier Morawiecki zwołał dziś na godz. 12 pilne spotkanie VTC premierów Wyszehradu. Spotkanie będzie poświęcone rosyjskim aktom sabotażu w Czechach, eskalacji przez Rosję sytuacji na Ukrainie i Białorusi i współpracy V4 we wzmacnianiu bezpieczeństwa w regionie" - napisał wiceminister SZ na Twitterze.

Rzecznik rządu Piotr Müller podał w komunikacie przekazanym przez CIR szczegóły dotyczące tego spotkania. "W poniedziałek 26 kwietnia premier Mateusz Morawicki poprowadzi wideokonferencję premierów państw V4, która została zainicjowana przez polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej" - napisał rzecznik rządu.

Jak podkreślił, "spotkanie to ma na celu omówienie sytuacji w obliczu eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej, ostatnich wydarzeń w stosunkach czesko-rosyjskich oraz wyrażenie solidarności i poparcia dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską".

"17 kwietnia władze Czech poinformowały o wydaleniu z kraju osiemnastu pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych. Decyzja miała związek z wcześniejszym uzyskaniem przez czeskie służby dowodów, które uzasadniały podejrzenie udziału oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego w eksplozji składów amunicji w kompleksie Vrbětice w 2014 r. W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby. W ramach retorsji Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji uznało 20 pracowników Ambasady Republiki Czeskiej w Moskwie za osoby niepożądane i nakazało im opuścić kraj" - napisał Müller.

Odnosząc się do poparcia "dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską", minister zaznaczył: "Solidarność i poparcie dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską wyraziły już m.in.: NATO, szefowie pięciu z siedmiu grup politycznych w Parlamencie Europejskim, a także wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borell".

Jak dodał, "oświadczenie potępiające działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli oraz wyrażające solidarność z działaniami podjętymi przez Czechy wystosowali również ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej". "Zostało ono poparte przez przewodniczących parlamentów tych państw" - przypomniał.

Rzecznik rządu poinformował ponadto, że "w rozmowie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy weźmie udział Eduard Heger, który 1 kwietnia 2021 r. objął stanowisko premiera Słowacji".

Na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

Według ukraińskiego MSZ przy granicach Ukrainy Rosja skoncentruje niedługo ponad 120 tys. żołnierzy. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Zachód do nałożenia nowych sankcji gospodarczych na Rosję.

« 1 »
TAGI: