Za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Kolumbii, Papież ofiarował sprzęt medyczny i chirurgiczny do leczenia pacjentów zarażonych koronawirusem w tym latynoamerykańskim kraju. Wśród przekazanych darów są m.in. cztery respiratory płucne, wiele maseczek i około 200 okularów ochronnych. W Ameryce Łacińskiej zranionej przez Covid-19, gdzie w ostatnich dniach przekroczono liczbę 700 tys. zgonów spowodowanych wirusem, miłosierdzie Franciszka przyjmowane jest jak prawdziwy balsam dla tego umęczonego kraju.
Jak poinformowano na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Kolumbii, nuncjusz apostolski, abp Luis Mariano Montemayor, wysłał dary papieskie do regionów kraju szczególnie dotkniętych pandemią, aby pomóc potrzebującym, którzy mają utrudniony dostęp do opieki medycznej. Z pomocą Kolumbijskich Sił Powietrznych i we współpracy z Ordynariatem Polowym, cały sprzęt medyczny został dostarczony biskupowi Quibdó, Juanowi Carlosowi Barreto Barreto, do miejskich ośrodków opieki zdrowotnej: do szpitala Św. Franciszka z Asyżu oraz do kliniki Santiago.
„Ten gest jest wyrazem nieustannej troski Papieża o Kolumbię w wielu dziedzinach oraz znakiem zatroskania o wszystkie Kościoły” - stwierdzili biskupi w nocie, wyrażając wdzięczność i sympatię dla Franciszka.
To nie pierwszy raz, kiedy Papież wykonuje konkretne gesty wobec krajów dotkniętych kryzysem zdrowotnym. Rok temu, w dniu swoich imienin, czyli 23 kwietnia, Ojciec Święty przekazał dar w postaci respiratorów i środków medycznych szpitalom we Włoszech, Hiszpanii i Rumunii, które wówczas bardzo cierpiały z powodu Covid-19. Kilka tygodni wcześniej, również w 2020 roku, Stolica Apostolska dokonała zakupu trzydziestu respiratorów płucnych w odpowiedzi na potrzeby kilku szpitali. Franciszek wysłał także lekarzom, pielęgniarkom i pacjentom maski, okulary ochronne i kombinezony na oddziały intensywnej terapii.
Również w ubiegłym roku za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej, Papież Franciszek zlecił dostarczenie w sierpniu osiemnastu respiratorów Draeger na oddziały intensywnej terapii oraz sześciu przenośnych ultrasonografów Fuji do Brazylii, gdzie ponad 700 tys. mieszkańców na obszarach nadmorskich i w lasach amazońskich było i nadal jest najbardziej dotkniętych wirusem. Wysłanie sprzętu medycznego do Brazylii było możliwe dzięki wysiłkom stowarzyszenia „Hope onlus”, które specjalizuje się w projektach humanitarnych w dziedzinie zdrowia oraz edukacji i dołożyło wszelkich starań, aby za pośrednictwem różnych darczyńców pozyskać najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie.
Krzysztof Ołdakowski SJ