Kolejka na Kasprowy nieczynna

Przegląd najpopularniejszej kolejki górskiej w Polsce potrwa do 23 kwietnia. Do tego czasu na Kasprowy można dostać się tylko pieszo.

Kolejka kursująca z zakopiańskich Kuźnic na Kasprowy Wierch została unieruchomiona 12 kwietnia z powodu konieczności przeprowadzenia przeglądu technicznego. W czasie takiego przeglądu sprawdzane są wagoniki, całą aparatura, urządzania elektroniczne i techniczne, które zapewniają pracę kolejki. Przeglądy są robione cyklicznie, zwykle wiosną i jesienią. Od 19 kwietnia zatrzyma się z kolei kolejka szynowa na Gubałówkę w Zakopanem. Obie kolejki zostaną ponownie otwarte dla turystów po 23 kwietnia.

Kolej na Kasprowy Wierch w Tatrach to najbardziej znana kolej górska w Polsce. Trasa o długości 4,23 km jest podzielona na dwa odcinki ze stacją przesiadkową w Myślenickich Turniach i w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kolej została wybudowana jeszcze przed II wojną światową i była wówczas jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Europie. Etap planowania i studium terenowego rozpoczął się w 1934 r., a prace budowlane w 1935. Już przed rozpoczęciem budowy kolejka wywołała żywiołowe spory społeczne, m.in. protesty części właścicieli gruntów, na których mała przebiegać kolej oraz ówczesnych działaczy na rzecz ochrony przyrody.

Obecnie kolej jest po kilku modernizacjach, a ostatnia znacząca miała miejsce w 2007 r., kiedy to m.in. wymieniono wysłużone, 30-osobowe wagoniki z lat 70 na nowoczesne, o pojemności 60 osób i zwiększona została również prędkość kolejki. Od tego momentu przepustowość kolejki na Kasprowy Wierch pozwala na transportowanie na szczyt do nawet ponad 3 tys. osób dziennie (obowiązują inne limity latem i zimą - większy), a w ciągu roku zwykle korzysta z niej około 600 tys. turystów.

 

« 1 »

wt