Otoczony agresywnymi oprawcami Chrystus jest bardzo spokojny. Spogląda w niebo i duchowo łączy się z Ojcem. Stojące w lewym dolnym rogu trzy Marie z obawą i bólem patrzą na krzyż, który przygotowuje jeden z katów, aby zawiesić na nim skazańca.
Obnażenie z szat to jedna z najrzadziej przedstawianych w sztuce scen pasyjnych. Obraz o tej tematyce zamówili u El Greca 2 lipca 1576 roku kanonicy katedry w Toledo. Uznali oni, że dobrze będzie pasował do zakrystii, pomieszczenia, w którym kapłani ubierają się do Mszy. Oryginalny pomysł doczekał się znakomitej realizacji. Powstał jeden z najlepszych obrazów El Greca, który przyniósł mu wielką sławę i uznanie. Potem artysta namalował jeszcze pięć innych wersji tego samego dzieła, a jego uczniowie kilkanaście kolejnych, tyle było bowiem zamówień na tę kompozycję.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.