Zapisane na później

Pobieranie listy

Gandhi islamu

Spotkanie Franciszka z najwyższym przywódcą szyickim Iraku nie było tylko kurtuazją. W ajatollahu Al-Sistanim chrześcijanie Bliskiego Wschodu mają sojusznika w wielu sprawach społeczno-politycznych i moralnych.

Jacek Dziedzina

|

GN 11/2021

dodane 18.03.2021 00:00

Oficjalna strona internetowa ajatollaha. W jednej z zakładek pytania wiernych i krótkie odpowiedzi duchownego. Na wstępie trzy przykłady. „Czy muzułmanin może przyjaźnić się z niemuzułmaninem?” – pyta jeden z internautów. „Muzułmanin może mieć przyjaciół i znajomych niemuzułmanów, być wobec nich szczery, by pomagać sobie nawzajem w zaspokajaniu potrzeb życiowych” – odpowiada ajatollah. „Czy wolno wymieniać się prezentami i pozdrowieniami z sąsiadem lub współpracownikiem, który nie jest muzułmaninem?” – pyta kolejny wierny. „Jeśli ta osoba nie wyraża nienawiści do islamu i muzułmanów słowami lub czynami, nie ma problemu, by okazywać jej przyjaźń, być dla niej dobrym i miłosiernym” – odpowiada Al-Sistani. Ta odpowiedź na pierwszy rzut oka może sugerować, że owa życzliwość muzułmanina jest uwarunkowana życzliwością drugiej strony, ale jeśli ktoś „nie lubi” islamu, to można mu odpowiedzieć bardziej radykalnie. Nic z tych rzeczy, co pokazuje trzecie pytanie: „Co mogę zrobić, jeśli w mojej obecności ktoś wyśmiewa się z islamu?” – i odpowiedź: „Powinieneś zwrócić mu uwagę”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny