W najnowszym GN: Komu warto wierzyć?

W Dzień Środków Społecznego Przekazu warto zadać to pytanie...

 

Powrót Wielkiego Brata [Piotr Legutko]

W styczniu br. Twitter i Facebook zamknęły konto Donalda Trumpa w mediach społecznościowych. Próby prezydenta, żeby komunikować się za pośrednictwem niezależnej platformy spełzły na niczym, ponieważ Google, Amazon i Apple wspólnie odcięły i tę możliwość. Okazuje się, że w obecnych realiach prawno-politycznych nie ma narzędzi, by okiełznać potęgę kartelu Big Tech. Firmy Wielkiej Piątki kontrolują infrastrukturę, z jakiej zbudowany jest cyfrowy świat. Czy zatem kiedyś w podręcznikach do historii przeczytamy, że w styczniu 2021 mediokracja zastąpiła demokrację?

 

Mistrz dobrego słowa [Franciszek Kucharczak]

Franciszek Salezy bardzo dbał o łagodność przekazu. Do adresatów zwracał się zawsze z szacunkiem. Nie ma w jego pismach agresji, jest uczciwe przedstawianie argumentów. Gdyby takich dziennikarzy jak ich patronat było wielu, świat byłby w lepszym stanie.

 

Szkoła na ekranie [Szymon Babuchowski]

Dla jednych horror, dla innych niekończące się wakacje. Jak przeżywamy czas zdalnego nauczania i jakie mogą być jego efekty w przyszłości? Połowa uczniów odebrała lekcje prowadzone zdalnie jako mniej atrakcyjne niż przed pandemią. I nic dziwnego: metody podające, w których to nauczyciel przekazuje wiedzę, np. w formie wykładu, ciągle dominują w polskiej szkole. Jednak ten typ nauczania słabo sprawdza się w formie online.

 

Światło u niechrześcijan [rozmowa z bp Rafałem Markowskim]

„Dialog międzyreligijny nie ma na celu stworzenia jednego systemu. To dyskusja o wartościach, które mogą być wspólne”. Rozmowa z bp Rafałem Markowskim o tym, dlaczego Kościół rozmawia z przedstawicielami religii pozachrześcijańskich.

 

Modlitwa i cierpliwość [rozmowa z o. prof. Andrzejem Napiórkowskim]

„Jesteśmy jak małe dzieci na pustyni, kłócące się o to, kto ma więcej ziaren piasku. Zapominamy, że chodzi o to, byśmy wszyscy dotarli do oazy, źródła wody żywej, czyli do Chrystusa”. Rozmowa z o. prof. Andrzejem Napiórkowskim na temat jedności chrześcijan.

« 1 »