Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie odzyskuje dawny blask

Już blisko dwa lata trwają prace nad przywróceniem dawnej świetności Ogrodom Biskupim, zabytkowemu parkowi wokół Pałacu Biskupiego w Pelplinie. Dzięki rewaloryzacji zaniedbane dziś i niedostępne na co dzień Ogrody odzyskają swój pierwotny charakter reprezentacyjnego parku. Po zakończeniu prac Ogrody zostaną także otwarte dla mieszkańców i turystów.

Znakomita większość prac nad szatą roślinną została już wykonana – zabytkowe zadrzewienie w historycznych alejach grabowej i kasztanowcowo-lipowej poddane zostało zabiegom pielęgnacyjnym, usunięto także samosiejki i nasadzono nowe drzewa, zgodne z historycznym założeniem. Zakończono również roboty ziemne, związane głównie z położeniem instalacji elektrycznej dla nowego oświetlenia i systemu monitoringu oraz instalacji wodnej dla zasilania systemu nawadniania. Na zaawansowanym etapie znajdują się też prace przy parkowych alejkach, zarówno remontowanych, jak i odtwarzanych. Nawierzchnie mineralne są już gotowe, obecnie trwa wykonywanie nawierzchni alejek brukowanych. Kolejne etapy realizacji projektu przewidują wykonanie ażurowej altany, mogącej służyć jako scena dla kameralnych koncertów, a także wierzbowe tunele i bukszpanowy labirynt w zaplanowanej z myślą o dzieciach przestrzeni wypoczynku.

Projekt rewitalizacji nie ogranicza się jedynie do zagospodarowania terenu. W jego zakres wchodzi również gruntowny remont dwu XIX-wiecznych obiektów na terenie Ogrodów – budynku bramnego oraz wozowni. Przy obu budynkach, narażonych na stałe zawilgocenie, rozpoczęto już roboty budowlane – osuszanie i izolowanie fundamentów i murów oraz prace przy dachu wozowni, który groził zawaleniem. Zakres prac przy budynku bramnym przewiduje na dalszym etapie remont zniszczonych wilgocią wnętrz – wymienione będą między innymi posadzki, tynki, okładziny, piwniczne nadproża, okna i drzwi. W wyremontowanym i zmodernizowanym budynku dawnej wozowni powstanie Galeria Ogrody Cystersów. Obok zajęć edukacyjnych i wydarzeń kulturalnych, Galeria prezentować będzie wystawy stałe związane z historią i sposobem życia cystersów oraz z zachowanym dziedzictwem zakonu, szczególnie w Pelplinie i na Pomorzu. Aby sprostać temu zadaniu budynek przejdzie całościowy remont – naprawiona zostanie więźba dachowa, wymienione wszystkie instalacje, posadzki, okna i drzwi oraz pokrycie dachu. Obiekt będzie również ocieplony, jednak od wewnątrz, co umożliwi zachowanie jego ceglanej elewacji. W ramach adaptacji do nowej funkcji wystawienniczej przebudowie ulegną wnętrza wozowni, a na wyremontowanym dziedzińcu dobudowany zostanie przeszklony korytarz.  Budynek zostanie też wyposażony w monitoring i system przeciwpożarowy.

Działania w parku zakończy montaż elementów, będących współcześnie standardem w obsłudze ruchu turystycznego. Realizacja projektu potrwa do marca 2022 r.

Przypomnijmy – w kwietniu 2017 r. projekt Diecezji pn. „Barokowy zespół parkowy w Pelplinie – udostępnienie poprzez zagospodarowanie terenu oraz nadanie nowej funkcji wystawienniczo-kulturalnej” dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, w ramach działania 8.1 osi priorytetowej VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Projekt dofinansowany został kwotą 17.433.745,51 zł, a jego całkowity koszt wynosi 20 618 787,20 zł. 

Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie odzyskuje dawny blask

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: