Polska jest jednym z czołowych producentów miodu w Unii Europejskiej, pod względem produkcji zajmuje 4. pozycję. Rozwój pszczelarstwa nastąpił dzięki m.in. programom wsparcia tego sektora - zaznaczył wiceszef KOWR Marcin Wroński.
W UE wyprzedzają nas: Hiszpania, Rumunia i Węgry. Udział Polski w unijnej produkcji wynosi 9 proc. W latach 2015-2019 produkcja miodu pszczelego w Polsce w zależności od warunków pogodowych wahała się od 15 tys. ton do 24 tys. ton.
Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, pozycja Polski, jako czołowego unijnego producenta miodu, wynika w dużym stopniu z notowanego z roku na rok wzrostu populacji pszczół miodnych w naszym kraju. Według danych Inspekcji Weterynaryjnej w 2019 r. w Polsce znajdowało się ok. 1,68 mln rodzin pszczelich. W ciągu roku liczba rodzin pszczelich wzrosła o 3 proc., a w stosunku do 2009 r. - o 50 proc.
"Rozwój pszczelarstwa w naszym kraju jest pozytywnym efektem m.in. wdrażania kolejnych trzyletnich Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa, które są wspófinansowane po 50 proc. z budżetu krajowego i unijnego" - tłumaczył Wroński. Zaznaczył wysoką jakość oraz szeroki asortyment produkowanych w Polsce miodów, co - jego zdaniem - ma istotne znaczenie, szczególnie w konkurowaniu z miodami importowanymi.
Środki przekazane branży pszczelarskiej w ostatnich 15 latach - przeznaczone były na wsparcie: organizacji szkoleń, zakupu pszczół, sprzętu pszczelarskiego, leków do zwalczania warrozy i urządzeń pasiecznych, a także analiz jakości miodu - wylicza zastępca dyrektora generalnego KOWR i dodaje, że przyniosły one wymierne efekty.
Wroński jednocześnie podkreślił, że do rozwoju sektora produktów pszczelarskich w ostatnich latach przyczyniły się również sprawnie funkcjonujące struktury związkowe pszczelarzy.
Szacuje się, że w ramach działań realizowanych przez KOWR wspieranych jest średniorocznie ponad 40 tys. pszczelarzy, głównie z gospodarstw rodzinnych, w których prowadzi się produkcję pasieczną, reprezentowanych przez związki oraz stowarzyszenia pszczelarskie. Z uwagi na zróżnicowane zainteresowanie projektami każdy kolejny trzyletni krajowy program jest modyfikowany i dostosowywany do potrzeb zgłaszanych przez beneficjentów/pszczelarzy - wyjaśnił.
Pszczelarstwo pozwala na utrzymanie roślinności wymagającej zapylenia, a produkty pszczele mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.
Polski miód, z uwagi na unikalny skład biochemiczny, jest zdrowym produktem dietetycznym - źródłem cukrów prostych, witamin i soli mineralnych. W ostatnim czasie obserwowane są zmiany preferencji i gustu konsumentów w kierunku nabywania produktów naturalnych, prozdrowotnych i ekologicznych, do których zalicza się miód oraz inne produkty pszczele (pyłek pszczeli, propolis, mleczko pszczele, wosk pszczeli, pierzga).
Jak mówił Wroński, producenci krajowych miodów powinni używać na etykietach oznaczenia "Produkt Polski", bo to informacja dla klienta, że miód został wyprodukowany w kraju. Dodał, że wybierając miód tak oznaczony, przyczyniamy się do rozwoju naszego rodzimego pszczelarstwa i mamy gwarancję wysokiej jakości.