Franciszek inicjuje Globalny Pakt Edukacyjny

Papież Franciszek wezwał do budowania cywilizacji harmonii i jedności, w której nie będzie miejsca na złą pandemię kultury odrzucenia. Mówił o tym w wideoprzesłaniu do uczestników międzynarodowego spotkania na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, inicjując Globalny Pakt Edukacyjny.

Ojciec Święty podkreślił, że kryzys wywołany koronawirusem jeszcze mocniej uwidocznił konkretną potrzebę takiego paktu, który był już zapowiedziany w ubiegłym roku, gdy sytuacja na świecie była o wiele lepsza. Chodzi o to, aby przez edukację postawić tamę kulturze indywidualizmu, obojętności, podziałów i wykluczenia.

W przemówieniu prezentującym swą nową inicjatywę papież podkreślił, że znaleźliśmy się właśnie w obliczu prawdziwej „katastrofy edukacyjnej”. Przypomniał, że z powodu kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią kolejnym 10 mln dzieci grozi porzucenie szkoły, co pogłębi i tak już ogromne nierówności, ponieważ aż 250 mln dzieci w wieku szkolnym pozbawionych jest dostępu do edukacji.

Franciszek podkreślił, że z dramatycznej rzeczywistości pandemii nie uda nam się wyjść jedynie dzięki normom sanitarnym. Wskazał, że trzeba doprowadzić do zmiany modelu rozwoju, tak aby respektował człowieka i stawiał w centrum jego godność. Zauważył, że każda zmiana wymaga procesu edukacyjnego.

„Edukację proponuje się jako naturalne antidotum na kulturę indywidualistyczną, której skutkiem jest kult własnego ja i dominacja obojętności. Naszą przyszłością nie może być podział, zubożenie zdolności myślenia i wyobraźni, słuchania, dialogu i wzajemnego zrozumienia. Nasza przyszłość nie może być taka – mówił papież promując Globalny Pakt Edukacyjny. – Dziś potrzebna jest odnowiona epoka zaangażowania edukacyjnego mobilizującego wszystkie grupy społeczne. Wsłuchajmy się w wołanie nowych pokoleń, które uwypukla potrzeby, a zarazem jest stymulującą okazją do odnowy drogi edukacyjnej, która nie odwraca wzroku przyczyniając się do głębokich niesprawiedliwości społecznych, łamania praw, głębokiego ubóstwa i odrzucania ludzi. Jest to integralna droga, na której stawia się czoło sytuacjom samotności i nieufności wobec przyszłości, rodzących wśród młodych ludzi depresję, uzależnienia, agresję, nienawiść słowną i zjawisko przemocy. Jest to wspólna droga, podczas której nie pozostajemy obojętni na plagę brutalności i wykorzystywania nieletnich, zjawiska żon-dzieci i dzieci-żołnierzy, dramatu sprzedawanych dzieci, które stają się niewolnikami. Do tego dochodzi ból «cierpienia» naszej planety, spowodowany bezsensowną i bezduszną eksploatacją, która spowodowała poważny kryzys ekologiczny i klimatyczny”.

Papież zachęcił do podpisania Globalnego Paktu Edukacyjnego zarówno młodzież, jak i rodziny, wspólnoty, szkoły, instytucje, religie i rządzących. Zauważył, że w obecnej sytuacji świata trzeba odwagi, by na nowo odbudować sieć relacji na rzecz ludzkości zdolnej mówić językiem braterstwa.

Franciszek wymienił siedem konkretnych zobowiązań paktu. Wśród nich jest m.in. postawienie w centrum każdego procesu edukacyjnego osoby ludzkiej, wsłuchanie się w głos dzieci, większe włączenie dziewczynek w edukację, uznanie w rodzinie pierwszego i nieodzownego czynnika wychowawczego oraz konieczność wychowania do gościnności i otwarcia na najbardziej potrzebujących. Papież przypomniał zarazem, że trzeba wypracować nowe sposoby rozumienia gospodarki, polityki, rozwoju i postępu, tak by były naprawdę na służbie człowieka. Wskazał też na konieczność troski o wspólny dom. Ojciec Święty zauważył, że drogowskazem na tej drodze jest katolicka nauka społeczna.

« 1 »