Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie. Łk 9,3
Jezus zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi złymi duchami oraz władzę leczenia chorób. I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.
Mówił do nich: «Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie. Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, pozostańcie tam i stamtąd będziecie wychodzić. Jeśliby was gdzieś nie przyjęli, wychodząc z tego miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo przeciwko nim!» Wyszli więc i chodzili po wsiach, głosząc Ewangelię i uzdrawiając wszędzie.
Ewangelia z komentarzem. To Jezus jest liderem ewangelizacji, nie instytucjaNie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie. Łk 9,3
Każdy czas wymaga nowego podejścia, bo sytuacja człowieka i jego religijne myślenia zmieniają się. Żyjemy w świecie, który przez dekady był „czyszczony” z religii. Dlatego papież Franciszek, podobnie jak jego wielcy poprzednicy, świadom konieczności zbudowania nowej kultury religijnej, przyjął strategię, w której na pierwszym miejscu stawia Jezusa. To Jezus jest liderem ewangelizacji, nie instytucja, nie organizacja ani ruch. W czasach apostołów pierwszeństwo Jezusa było oczywiste, dzisiaj musimy o nim przypominać. Drugim punktem strategii Franciszka jest prosta modlitwa, szczególnie różańcowa. Przez modlitwę umacniamy siebie i innych. Jeżeli przestaniemy się modlić, przestaniemy żyć w bliskości Jezusa. Ostatnim punktem jest świadectwo. Jasna postawa, przejrzyste zachowania, czyste intencje, pokorne serce.
Judyta Syrek