Startuje nasz specjalny serwis na 40. rocznicę powstania „Solidarności”

40 lat temu energia wyzwolona przez dziesiątki tysięcy ludzi stworzyła Solidarność, ruch, który zmienił Polskę i świat. Przypominamy tamtą historię, opowiadając ją przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzyli.

✌ Narodziła się w Polsce❗
IPNtvPL


Odliczamy godziny i minuty do startu serwisu, nad którym pracowaliśmy od wielu miesięcy.
ZOBACZ: twarzesolidarnosci.gosc.pl

„Gość Niedzielny” wspólnie z IPN oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przygotował materiał wykraczający poza okolicznościowy dodatek do tygodnika, jakich na przestrzeni ostatnich latach stworzyliśmy wiele.

W nowym serwisie, m.in.:

  • przedstawiamy biografie wybranych przywódców strajków z sierpnia ‘80
  • prezentujemy mapę strajków i porozumień
  • odkrywamy nieznane zdjęcia i dokumenty
  • przypominamy o roli św. Jana Pawła II w wydarzeniach sprzed 40 lat
  • analizujemy sowiecką reakcję na Sierpień

Startuje nasz specjalny serwis na 40. rocznicę powstania „Solidarności”

Od środy 26 sierpnia pod adresem twarzesolidarnosci.gosc.pl znajdziecie mnóstwo informacji o głównych bohaterach tamtych wydarzeń. Przypominamy ich twarze, skomplikowane nieraz biografie. Publikujemy także wiele nieznanych zdjęć i dokumentów, wytworzonych zarówno przez strajkujących, jak i władzę, od początku przygotowującą się do siłowego rozwiązania. Wspominamy rolę, jaką w tych wydarzeniach odegrał Jan Paweł II, m.in. publikując nieznany dokument, przygotowany dla papieża przez biskupa Kazimierza Majdańskiego ze Szczecina, będący próbą szerszego spojrzenia na strajki na Wybrzeżu.

Wreszcie analizujemy sowiecką reakcję na Sierpień. Publikowany w serwisie raport gen. Stepana Muchy z Kijowa, wiceprzewodniczącego KGB Ukrainy, stawia szereg pytań o miejsce sowieckiej agentury w tych działaniach. Niezwykłe jest to, że w Moskwie wcześniej aniżeli w Warszawie dostrzeżono, jakim zagrożeniem dla całego sytemu jest wybuch strajku w Stoczni Gdańskiej.

W najbliższym wydaniu „Gościa” ukaże się też prasowy dodatek pt. „Sierpniowy przełom”. Z pewnością pomoże on uporządkować podstawowa wiedzę o wydarzeniach z sierpnia 1980 r.

Zapraszamy na transmisję z konferencji prezentującej nasz nowy serwis, która odbędzie się w Warszawie w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”. Live na stronie gosc.pl jutro, 26 sierpnia od godz. 12.

 

« 1 »

ag/red