Cyfrowa kopia 853 stron rękopisu "Ani z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery znajdzie się na wystawie przygotowywanej przez Instytut L.M. Montgomery Uniwersytetu Wyspy Księcia Edwarda.
Wystawa poświęcona rękopisowi, dostępna online, składać się będzie zarówno z kopii samego manuskryptu, z widocznymi poprawkami autorki, jak i notatek kanadyjskiej pisarki, filmów i komentarzy literaturoznawców.
Centrum Sztuki Konfederacji (Confederation Centre Art Gallery - CCAG), które razem z Instytut L.M. Montgomery i Robertson Library jest współorganizatorem zdigitalizowanej wystawy, zakupiło pisany atramentem rękopis do swoich zbiorów w 1967 r.
Prace nad wystawą online trwają, będzie ją można cyfrowo zwiedzić w 2022 r. Jak podawały kanadyjskie media, już teraz organizatorzy mówią o dużym zainteresowaniu nie tylko fanów Montgomery, także badaczy literatury, dla których bardzo wysokiej jakości cyfrowa kopia jest interesująca ze względów naukowych. Organizatorzy mają też nadzieję, że w przyszłości, gdy znikną utrudnienia w podróżowaniu, wystawa zainspiruje do odwiedzenia Wyspy Księcia Edwarda. Finansowanie przedsięwzięcia zapewnia Virtual Museum of Canada, federalny program inwestycyjny ułatwiający tworzenie cyfrowych programów w kanadyjskich muzeach i organizacjach kulturalnych.
Montgomery zainspirowała prawdziwa historia angielskiego małżeństwa, które chciało adoptować chłopca, jednak zamiast chłopca przekazano im dziewczynkę. Autorka próbowała kilkakrotnie wydać swoją ukończoną w 1905 r. powieść, po niepowodzeniach schowała ją do pudła na kapelusze. Dopiero bostońskie wydawnictwo Page Company przyjęło "Anię z Zielonego Wzgórza" do druku, książka ukazała się w czerwcu 1908 r. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy sprzedało się 19 tys. egzemplarzy, a pisarka otrzymała swoje pierwsze honorarium w 1909 r., w wysokości 1730 CAD. Od tego czasu książka sprzedała się w 50 mln egzemplarzy na całym świecie.