Organ kierowniczy chińskiego parlamentu jednogłośnie przyjął we wtorek projekt kontrowersyjnego nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym, które ma zostać narzucone Hongkongowi - podała publiczna hongkońska stacja RTHK, powołując się na anonimowe źródła.
Treści uchwalonych przepisów nie podano jak dotąd do wiadomości publicznej. Według źródeł dziennika "South China Morning Post" szczegóły na jego temat mają zostać ogłoszone we wtorek po południu przez państwową chińską agencję prasową Xinhua.
Komentatorzy oceniają, że nowe prawo spowoduje najgłębszą zmianę w życiu społeczeństwa byłej brytyjskiej kolonii od czasu przekazania jej pod władzę komunistycznej ChRL w 1997 roku. Plany wprowadzenia tego prawa w Hongkongu nasiliły tarcia na linii Waszyngton-Pekin i wywołały poważne zaniepokojenie w wielu krajach zachodnich.
RTHK i "SCMP" podały, że projekt poparli we wtorek wszyscy członkowie 162 osobowego Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), który obradował w tej sprawie od niedzieli.
Przygotowany i zatwierdzony w Pekinie projekt ma zostać wprowadzony w Hongkongu z pominięciem jego lokalnej legislatywy. Przepisy mają być dopisane do aneksu hongkońskiej minikonstytucji - Prawa Podstawowego. Mają zacząć obowiązywać z chwilą publikacji w Hongkongu, co według komentatorów nastąpi w najbliższym czasie.
Lojalna wobec Pekinu szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam odmówiła na wtorkowym briefingu prasowym odpowiedzi na pytania związane z prawem o bezpieczeństwie państwowym. Oceniła, że udzielanie odpowiedzi "na tym etapie byłoby niewłaściwe".
Chińskie władze twierdzą, że nowe prawo służy zwalczaniu działalności separatystycznej, wywrotowej i terrorystycznej oraz zmów z zagranicznymi siłami. Zdaniem krytyków położy ono kres wolności i szerokim swobodom obywatelskim, które uznawane są za kluczowe dla pozycji Hongkongu jako międzynarodowego centrum finansowego.
Obecnie nie jest jasne, jakich konkretnie działań nowe prawo zakaże, jak precyzyjnie będą one w nim zdefiniowane, ani jakie kary będą za nie groziły. Według źródeł "SCMP" projekt przewiduje za nieprzestrzeganie nowego prawa maksymalną karę dożywotniego więzienia.
Xinhua informowała wcześniej, że w Hongkongu powstanie biuro bezpieczeństwa państwowego, by "nadzorować, kierować i wspierać" władze miasta. Sędziowie orzekający w sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego mają być wybierani przez szefową hongkońskiej administracji.
W niektórych sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego decyzje mają zapadać w Pekinie. Nowe prawo ma być nadrzędne wobec przepisów obowiązujących obecnie w Hongkongu, a jego ostatecznej interpretacji dokonywać będzie Stały Komitet OZPL - podawała Xinhua.