Minister Czaputowicz wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji V4 i Turcji

Omówienie aktualnej sytuacji związanej z perspektywą wzmocnienia współpracy gospodarczej w kontekście wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 wśród tematów piątkowej wideokonferencji szefów dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej i Turcji - podał polski MSZ.

Biuro rzecznika prasowego MSZ wskazało w komunikacie, że w trakcie dyskusji rozmówcy zaprezentowali działania swoich krajów na rzecz przeciwdziałania rozwojowi pandemii COVID-19.

Dodano, że minister Jacek Czaputowicz wysoko ocenił współpracę w tym zakresie z Ankarą, zwłaszcza w kontekście repatriacji obywateli i dostarczania środków ochrony osobistej. "Współpraca oparta na poczuciu solidarności i zrozumieniu wzajemnych potrzeb jest dziś jeszcze bardziej istotna niż kiedykolwiek. Myśląc także o naszej przyszłości po zakończeniu pandemii, powinniśmy dążyć do intensyfikacji naszych relacji" - mówił cytowany w komunikacie Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji wskazał - jak czytamy w komunikacie - sektor energetyczny, infrastrukturalny, transportowy czy turystyczny jako istotne obszary współpracy Polski z Turcją. Za ważny projekt sprzyjający jej wzmacnianiu uznał korytarz transportowy Via Carpatia. Odnotowując spadek wolumenu polskiego eksportu do Turcji w ostatnim czasie, szef polskiej dyplomacji ponowił postulat dotyczący usuwania barier w handlu z partnerami europejskimi. "Wyraził przy tym satysfakcję z powodu zniesienia utrudnień dla polskiej branży przewozowej, realizującej tranzyt przez Turcję, w wyniku ograniczeń na granicach w związku z pandemią COVID-19" - podało biuro rzecznika MSZ.

W komunikacie relacjonowano ponadto, że uczestnicy spotkania dokonali przeglądu stanu współpracy V4 z Turcją i perspektyw jej intensyfikacji w kluczowych obszarach i sektorach. "Obecne trudności gospodarcze, jakich doświadczają nasze państwa, wymagają jeszcze większej mobilizacji i poszukiwania synergii we wzajemnej współpracy" - podkreślił Czaputowicz.

Odnosząc się do tureckich propozycji wzmocnienia współpracy z państwami V4, wskazał na potrzebę wypracowania listy konkretnych projektów i agendy działań. Zasugerował - jak czytamy w komunikacie - regularne konsultacje na szczeblu dyrektorów politycznych. Wśród najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy państw V4 z Turcją szef polskiej dyplomacji wymienił zagadnienia energetyczne, nowe technologie, poprawę interkonektywności oraz rozwój infrastruktury transportowej.

Podczas wideokonferencji ministrowie poruszyli też temat walki z nielegalną migracją, która stanowi jedno z głównych wyzwań na poziomie globalnym i regionalnym, szczególnie w dobie pandemii. "Minister Czaputowicz z uznaniem odniósł się do zaangażowania Turcji w pomoc dla prawie czterech milionów uchodźców syryjskich przebywających na terytorium tego kraju. Przedstawił też działania podejmowane przez Polskę, zarówno kanałami dwustronnymi, jak i wielostronnymi, na rzecz wspierania uchodźców przebywających w państwach Bliskiego Wschodu" - napisano w komunikacie MSZ.

Omawiając stan relacji UE-Turcja uczestnicy spotkania zgodzili się, że we wspólnym interesie obu stron leży dążenie do bliskiej i konstruktywnej współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu i przestrzeganiu prawa międzynarodowego, w szczególności w obszarze polityki bezpieczeństwa, relacji gospodarczych czy migracji.

MSZ wskazał, że dyskusja była okazją do potwierdzenia polskiego poparcia dla europejskich perspektyw Turcji. "Współpraca z Turcją jest szczególnie ważna w wymiarze bezpieczeństwa transatlantyckiego" - ocenił Czaputowicz.

Spotkania V4+Turcja mają charakter regularnych konsultacji w tym formacie. Minister Czaputowicz zapowiedział gotowość strony polskiej do kontynuowania dyskusji ws. wzmocnienia współpracy z Ankarą w czasie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która rozpocznie się 1 lipca.

« 1 »
TAGI: