Czy dziecko w ogóle może być mistykiem?
- To zależy od tego, jak rozumiemy mistykę. Bo do istoty mistyki - jak mówił prof. Mieczysław Gogacz - nie należą wizje, bilokacje i inne nadzwyczajne zdarzenia czy fenomeny, ale to, że człowiek pozwala Panu Bogu, żeby w nim swobodnie działał. Jeśli przychodzi do kogoś Pan Bóg, to człowiek - nawet mały - dobrze zdaje sobie z tego sprawę. A dziecko jest gotowe do współpracy. To my, starsi, chcielibyśmy ze Współpracownikiem spisywać umowę... A dzieci są otwarte - mówi ks. dr Wiesław Jankowski, teolog duchowości i doświadczony duszpasterz rodzin z Instytutu Świętej Rodziny.
Dodaje, że historia Kościoła zna takich małych mistyków: św. Dominika Savio czy dzieci fatimskie.
- Franciszek i Hiacynta mieli pocieszać Jezusa zbolałego z powodu ludzkich grzechów. To znaczy, że miały jakąś niezwykłą zdolność. A Pan Bóg dał się pocieszyć dzieciom... - uśmiecha się ks. Jankowski.
Co jednak zrobić, kiedy nie fatimskie, ale własne dziecko mówi o czymś, co dorośli nazwaliby przeżyciem mistycznym? Przede wszystkim nie wolno robić z tego sensacji, a już na pewno nie wolno robić z dziecka mistyka na siłę. Ale też nie warto wyśmiewać jego doznań, kwitować wszystkiego stwierdzeniem, że dziecko sobie coś ubzdurało.
- Bo czy możemy mieć pewność, że to tylko jego wyobraźnia? Jeśli dziecko jest ochrzczone, jest w nim Duch Święty, to On ma dostęp do dziecka i ma prawo przebywać z nim tak, jak chce - mówi teolog.
Może jednak dziecięce doznania to tylko wizualizacje opowieści pobożnej babci? Albo zaburzenia psychiczne? Czy trzeba wtedy iść z nim do psychologa czy psychiatry?
- Hm..., jeśli dziecko jest pogodne..., powiedziałbym nawet, że nie musi być grzeczne... - zastanawia się ks. dr Jankowski i odpowiada, że jeśli dziecko rzeczywiście ma tylko wymyślonego przyjaciela, to po prostu z tego wyrośnie. - Ale jeśli naprawdę Duch Święty działa w nim, to po co to zwalczać? - pyta retorycznie teolog i duszpasterz rodzin.
Spotkanie rodzin w sali na poddaszu Domy Świętej Rodziny w Wisłece. Pod ikoną Świętej Rodziny - współzałożycielka Instytutu Świętej Rodziny dr Monika Wójcik. Przy mikrofonie ks. dr Wiesław Jankowski. Instytut Świętej RodzinyJarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.