Kult Maryi wiąże się z jednym z największych nieporozumień wiary. Do dziś zdarzają się katolicy, którzy Matkę Bożą wymieniają jednym tchem wśród Osób Trójcy Świętej.
Nie ma w tym zwykle ich złej woli, natomiast ujawniają się potężne braki w wiedzy religijnej. Chrześcijanie innych denominacji zarzucają katolikom (a także członkom Kościoła prawosławnego), że kult maryjny jest niezgodny z Biblią i stanowi formę bałwochwalstwa.
"Katolicy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, jak wielkim problemem dla ewangelicznych chrześcijan jest doktryna maryjna i kult Maryi" - pisze w książce "W domu najlepiej" Scott Hahn, były amerykański pastor protestancki, który został katolikiem.
Jak naprawdę jest z tą czcią oddawaną Maryi?
"W pracy nad odnową kultu maryjnego trzeba silniej przypominać obowiązek naśladowania Maryi w Jej pobożności. W Niej przecież dał nam Bóg »wzór ducha pobożności«; Ona była i pozostaje »wzorem dla całego Kościoła w oddawaniu czci Bogu« oraz »nauczycielką pobożności«" - przypomina mariolog o. prof. Celestyn Napiórkowski OFM Conv w książce "Matka. Problemy - poszukiwania - perspektywy".
Franciszek Kucharczak w artykule "Kult Maryi - zdrowy i niezdrowy" (najnowszy numer GN 18/2020) przekonuje, że Maryja chce przede wszystkim prowadzić wiernych do Jezusa, a nie koncentrować ich na sobie. Brak świadomości tego, skutkuje niekiedy przesadzonymi i niewłaściwymi formami pobożności. Nieraz też prowadzi to do błędów i rozłamów.
Właściwy obraz Matki Bożej ma ten, kto ma właściwy obraz Boga.
Jak ustrzec się przed niewłaściwie rozumianą pobożnością maryjną, a za to wejść w głęboką relację z Matką Bożą, która pragnie przyprowadzić nas do Syna, przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".
Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.
Gość Niedzielny 18/2020Możecie zamówić również e-wydanie numeru.
Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Zapraszamy.
red.